Oyuncular ölmez, oyun bölünmez

Oyuncular ölmez, oyun bölünmez
Oyuncular ölmez, oyun bölünmez

Binlerce kişinin sanal bir evrende yaşam kurmasında yeni bir şey yok. Peki bu sanal miras kime kalacak? Yeni problemin özü işte bu.

İnternet üstünde topluca oynanan ve her karakterin belirli bir rolü üstlendiği oyunlardaki yeni nesil dert, gerçek hayatta ölen oyuncular

İnternet üstünde birlikte oynanan oyunlar her geçen gün biraz daha fazla ilgi çekiyor. Sanal dünyalar içinde sanal karakterlerin canlandırıldığı bu tür doğası gereği bir paralel evren yarattığından tutkunlarının neredeyse gerçek yaşam dışındaki bütün zamanlarını alıyor. Çünkü aynen gerçek yaşamda olduğu gibi bu sanal dünyalarda da her karakterin hem kendisi hem de bağlı bulunduğu sosyal grubu için yerine getirmesi gereken sorumlulukları bulunuyor.
Diğer yandan hemen her oyunda kişiler uğraşları sonucu sürekli oyun içindeki konumunu ve varlığını güçlendiriyor. Gerçek dünyanın jargonunda hiçbir şey ifade etmeyen bu varlıklar oyuncular için o kadar önemli ki kimi boşanma davalarına bile konu olmaya başlamış durumda. Sanal Alem sayfasında da yer verdiğimiz bir davada bu tip bir online oyunu internette ortaklaşa oynayan çift, boşanmaya karar verdiğinde sanal varlıklarının da mahkeme tarafından bölüştürülmesini talep etmişti. Hatta geçtiğimiz sene kocasını başka bir karakterle bu tip bir oyunda sevişirken yakalayan kadın da boşanma sebebiyle mahkemeye başvurmuştu.
Bu kadar önem kazanan ve ne kadar sanal ne kadar gerçek olduğu tartışılan bir dünyada sahip olunan dijital varlıkların kaybı ya da kesintiye sahip olması da bir o kadar önemli hale gelmiş durumda. Toplu kaybın 3 seçeneği var: oyuncunun hesabını kapatması, şifresinin çalınarak hesabının kullanılmaz hale gelmesi ve gerçek dünyanın da fişini çeken bir malum son: ölüm!
Paralel evren oyunlarının en popüleri World of Warcraft (WoW) bu konudaki en ilginç öykülerden birini yaşadı. 57 yaşındaki WoW oyuncusu Jerald Spangenberg, bir gece bilgisayarı başında oynarken bağırsak düğümlenmesi yüzünden kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Bunun ardından kızı Melissa Allen Spangenberg babasının oyun arkadaşlarına onları isteyerek yarı yolda bırakmadığını haber vermek ve mümkünse oyundaki varlığını sürdürmek istedi.
Babasının şifresini istediği oyunun üreticisi Blizzard’dan olumlu yanıt alamamasına rağmen yılmayan Melissa, kendisi de oyuna katılarak araştırmalara başladı. İlk olarak babasının hangi gruba (guild) bağlı olduğunu arayan Spangenberg aylar sonra bu olayı duyan oyun arkadaşlarından Chuck Pagoria’ya
ulaşarak durumu anlattı.  Pagoria da durumu oyun arkadaşlarına aktardı.
Kimsenin tahmin etmediği bu ayrıntı doğal olarak bütün grupta şok etkisi yarattı.

Dijital vasiyet
Kimileri için abartılı ve gereksiz bir ayrıntı gibi gelen bu sürecin bir başka bir ayağı da tamamen kullanıcı adı ve şifrelerle bezeli dijital dünyanın ölümle birlikte toplu bir karanlığa gömülmesi. Kimse hayattayken şifrelerini paylaşmak istemiyor ancak ölümün geleceği zaman da bilinmediğinden böyle bir durumda e-posta hesaplarından üye olunan dijital hizmetlere kadar her şey bir anda ulaşılamaz hale geliyor. Bunun maddi ve manevi birçok yansıması bulunuyor.
Elbette internet bu konuda da çözümler geliştirmiş. En bilinen örneği Death Switch (deathswitch.com) Çalışma mantığıysa oldukça basit.
Site belirli aralıklarla sizi kontrol edip etkileşime geçmenizi bekliyor.
Eğer cevap vermezseniz öldüğünüze kanaat getirip önceden belirlediğiniz kişi ya da kişilere gerekli.