PC satışları hiç bu kadar düşmemişti!

PC satışları hiç bu kadar düşmemişti!
PC satışları hiç bu kadar düşmemişti!

Geçen sene sunulan Windows 8.1 güncellemesi de PC satışlarındaki düşüşü engellemeyi başaramadı. Dünya genelinde geçerli olan tabloya bakılırsa Gartner ve IDCnin raporları değişik bir tablo ortaya çıkarmıyor. 2013 genelinde gerçekleşen PC satışları, bir önceki seneye göre net biçimde yüzde 10 düşüş gösterdi. Daha önceki senelik düşük oranları asla yüzde 10a ulaşmamıştı.

Bu duruma göre PC satışları azalıyor ama azalışdaki düşüş hızlanıyor ve önü kesilemiyor. Lenovonun liderliği sürerken HP ve Dell arkasından geliyor. İşin ilginci ABD pazarında PC satışlarında HP ve Dell çıkışta ama dünya genelinde Lenovonun kontrolü sürüyor. Geçen sene içinde ilk beş içinde pazar payını arttıran tek üretici Lenovo oldu. Yüzde 2.7 ilerleme gösteren Lenovo, diğerlerinin kayıplarını kendi hanesine ekledi.

Gartner açıklamasına göre ABDdeki PC satışları artık dibe vurdu. Hibrit tip cihazlar az da olsa sene sonu alışverişine çıkanların ilgisini çekti ama pazar iyice daraldığı için ciddi bir değişim gözlenmiyor. İnce ve hafif dizüstü bilgisayarların ucuzlaması hareket getirdi ve bazı PC üreticileri 2014te tekrar çıkışa geçme planları yapar oldu. PC satışlarıyla ilgili bu olumsuz raporlardan Microsoftun etkileneceği ortada.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Windows

  ,

  Dünya

  ,

  Pazar

  ,

  Dell

  ,

  Windows 8.1