Periscope Twitter'ın başına bela oldu

Periscope Twitter'ın başına bela oldu
Periscope Twitter'ın başına bela oldu
Yaklaşık bir hafta önce Radikal Teknoloji'de kaleme aldığımız bir yazıda Periscope'un ve dolayısıyla Twitter'ın başına gelebilecekleri yazmıştık. Daha yazının adeta mürekkebi kurumadan ABD'de, dünyanın en büyük boks müsabakasında yaşanan bir olay Periscope'un geleceğini büyük sıkıntıya soktu! İşte sizin de Periscope'u kullanırken çok dikkatli olmanız gerektiğini gösteren o olay...

RADİKAL - ABD 'de yapılan profesyonel boks dünyasının "asrın müsabakası" olarak ilan ettiği FloydMayweather ile Manny Pacquiao arasındaki yarı orta sıklet unvan maçını, 12. rauntta puanla ABD'li Mayweather kazandı. Buraya kadar her şey güzel. Ancak Twitter 'ın CEO'su Dick Costolo'ya göre, gecenin asıl kazananı Twitter'ın yeni mobil uygulaması Periscope oldu. 

Kullanıcıların akıllı telefonları ile canlı yayın yapmalarına izin veren uygulama, maçın yayınlandığı şifreli kanalda aboneliği olmayan kişilerin akınına uğradı. Periscope'un bu popülaritesi maçı ABD'de yayınlayan HBO'nun tepkisini çekti. Bloomberg Bussiness'ta yer alan iddiaya göre kanal, Periscope ve Meerkat gibi uygulamalardan bu tarz yayınlara son vermesini istedi.

HBO ve Showtime , geçtiğimiz günlerde telif hakkı iddiasıyla pek çok site hakkında yasal işlem başlatmıştı. Kanalların Twitter ve Meerkat hakkında da benzer bir yol izleyip izlemeyeceği ise şu an için bilinmiyor.

Peki biz bundan yaklaşık bir hafta önce ne yazmıştık? İşte Periscope kullanıcılarının çok dikkatli okumaları gereken o yazı:

10 maddede Periscope nedir, kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Twitter

  ,

  Yayın

  ,

  İlan

  ,

  CEO

  ,

  site

  ,

  canlı yayın

  ,

  hbo