Philae'nin nasıl sektiği tespit edildi

Philae'nin nasıl sektiği tespit edildi
Philae'nin nasıl sektiği tespit edildi
Geçen hafta 67P Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına iniş yapan ve kısa süre sonra pili biten uzay modülü Philae'nin, iniş sırasında yaşadığı sekme fotoğraflarla tespit edildi.

Dünya 'ya yaklaşık 500 milyon kilometre uzaklıktaki 67P Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına inen ancak pili tükendiği için uyku moduna geçen uzay modülü Philae'nin iniş sırasında yaşadığı sekme, fotoğraflarla gözler önüne serildi.

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Cuma günü yayımladığı fotoğraflar üzerinde saatlerce süren analiz sonucunda ortaya çıkarılan görüntülerde, çamaşır makinesi büyüklüğündeki Philae'nin ve iniş sırasında oluşan toz bulutunun gölgesi tespit edildi.

GÖLGEDEN ANLAŞILDI

Hürriyet’te yer alan habere göre ESA tarafından yayımlanan fotoğraflardan en soldaki, 12 Kasım'da Philae kuyruklu yıldıza inmeden önce, diğer iki fotoğraf ise inişten hemen sonra çekildi. Ortadaki görüntüdeki kırmızı halka, iniş sırasında oluşan toz bulutunun gölgesini gösteriyor. İkinci fotoğrafla aynı olan üçüncü karede ise Philae'nin kendisini ve gölgesi halka içine alınmış. Fotoğraflar, Philae'yi kuyruklu yıldıza taşıyan uzay aracı Rosetta'nın kamerasıyla çekildi.

PİLİ BİTTİ

Yüzeye indikten sonra iki kez sektiği tahmin edilen Philae'nin hedeflenin bölgenin yaklaşık 1 kilometre uzağına indiği ve bir kayanın gölgesinde kalmasından ötürü üzerindeki paneller güneş ışığı alamadığı için pilinin tükendiği açıklandı.

Altmış saatlik pil ömrü olan Philae'nin son enerjisini de topladığı bulguları Dünya'ya geçmek için kullandığı ve uzmanların uyku moduna geçen modülün şu ana kadar yolladığı bilgilerden de "oldukça memnun" oldukları belirtildi.

Uzmanlar, kuyruklu yıldızın Güneş'e yaklaşması halinde, Philae'nin kendini yeniden şarj edebileceğini ümit ediyor.

Philae uykuya daldı

Cübbeli Ahmet Hoca'dan Philae yorumu: Manyak manyak işler!