Q'dan F'e geçti dünya 7'incisi oldu

Q'dan F'e geçti dünya 7'incisi oldu
Q'dan F'e geçti dünya 7'incisi oldu
Aksaray Ticaret Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi Muhammed Yıldız, Q klavyeden Türkçe F klavyeye geçerek öğretmeninin desteğiyle hazırlandığı "2014 Dünya İnternet Klavye Şampiyonası"nda, 7'inciliği elde etti.

Muhammed Yıldız (19), 10. sınıfta, Bilgisayarda Klavye Kullanımı dersi görmeye başladı. Bu derste Büro Yönetimi Alan Şefi Levent Olgun'un kendisiyle yakından ilgilenmesinden etkilenen Yıldız, öğretmeninin kendi üzerindeki çabalarını boş çıkarmamak için her gün saatlerce klavye çalıştı.
    
Muhammed, öğretmeninin teşvikiyle ilk kez, 2010 yılında, Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu'nun (INTERSTENO) düzenlediği " Dünya İnternet Klavye Şampiyonası"na katıldı, 123'üncü oldu. Muhammed Yıldız, bu yıl girdiği aynı şampiyonada ise Türkiye 'de 3'üncü, dünyada 7'iciliği elde etmeyi başardı.
    
Bu dereceyi, Türkçe için özel olarak geliştirilen, okullarda da kullanımı özendirilen F klavye ile dakikada 502 vuruşla yapan Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçüklüğünden bu yana bilgisayarla iç içe olduğunu söyledi. Yıldız, bilgisayar kullanmaya Q klavye ile başladığını belirterek, "F klavyeye başladığımda çok tedirgindim. Yapamam diyordum, oldu. Günde aralıksız 4-5 saat çalıştığım oluyordu. Dersleri bile ihmal ettiğim oldu" dedi.
 
"Başarımdaki en büyük etken Levent öğretmenim"
    
Öğretmeni Levent Olgun ile 10. sınıfta tanıştığını belirten Yıldız, "Öğretmenimden etkilenerek bu işe baş koydum. Buralara kadar onun sayesinde geldim. En büyük amacım, Levent öğretmenimin çabalarını boşa çıkarmayarak onu mutlu etmekti. Sağolsun bize, bir öğretmenden çok bir ağabey gibi yaklaştı. Başarımdaki en büyük etken Levent öğretmenimdir" diye konuştu.
    
Q klavyede 10 dakika süren iş F'te 2 dakika

    
Büro Yönetimi Alan Şefi Levent Olgun ise Muhammed'in bilgisayara karşı özel bir ilgisi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önce belirtmeliyim ki Q klavyede yapılan 10 dakikalık bir yazım işlemi F klavyede 2 dakika sürüyor. Yani F klavye çok daha hızlı. Arada büyük fark var. Tabi ki bu hız ülke ekonomisine dolaylı yönden müthiş bir katkı sağlıyor. F klavyeyi ne kadar çok kişi kullanırsa ülkemizin de o kadar kazanacağını düşünüyorum. Muhammed'in başarısına gelince. Kendisinin çok gayretli olduğunu gördüm. Bir gün 'Hocam, iyi şeyler yapmak istiyorum' dedi. Bizler de ilgilenebileceğimiz kadar ilgilendik. Belli sürelerde günde 2-3 saat çalıştık ve bu seviyeye geldi. F klavye kullanarak Aksaray'ı ve Türkiye'yi temsilen elde ettiği başarı, bizi de çok mutlu etti. Hedefimiz, onun dünyada ilk üçe girmesini, madalya almasını sağlamak."