Rusya'daki nükleer santrale de virüs sızmış

Rusya'daki nükleer santrale de virüs sızmış
Rusya'daki nükleer santrale de virüs sızmış

Stuxnet olarak bilinen ve İrandaki Natanz adlı nükleer santrali devre dışı bırakmak için geliştirilmiş olan virüs bir kez daha yayılmaya başladı. Gelen bilgilere göre bu kez Rusyadaki nükleer enerji santrali etkilendi. 2010da İranın nükleer programını engellemek için denenmiş yol bir kez daha gündemde. Sözde güvenli durumda olan Rus santralinin etkilendiğini Kaspersky Lab yöneticisi Eugene Kaspersky açıkladı.

Avustralyalı gazetecilere açıklama yapan Kaspersky bu bilgiyi santralde çalışanlardan öğrenmiş. Saldırının ne zaman gerçekleşmiş olduğu açıklanmadı. Avustralyadaki siber güvenlikle ilgili etkinlikte konuşan Kaspersky, USB parmak belleklerin sıklıkla bu tür virüsler taşıdığını belirtti. Hatta uluslararası uzay istasyonu bile USB parmak bellekle gelen virüsten etkilendi ama Stuxnet kadar ciddi bir sorun değildi.

Sonuç olarak internet bağlantısı olmayan ve güvenli sayılan ortamlar bile virüsten etkilenebiliyor. Stuxnetin İsrail ve ABDde işbirliğiyle geliştirildiği düşünülüyor. Symantece göre Stuxnet ile ilgili ilk internet izleri 2005 yılına uzanıyor. Bunu geliştiren grup 2007den başlayarak İran nükleer programına sızmayı denedi. Stuxnetin basına yansıması içinse üç sene daha geçti.