Samsung Galaxy S5 özel 64-bit işlemci

Samsung Galaxy S5 özel 64-bit işlemci
Samsung Galaxy S5 özel 64-bit işlemci

Appleın yeni iPhone 5S ile kullanıma sunduğu A7 işlemcinin ana özelliği 64-bit komutları da destekliyor olması. 32-bit yanında 64-bit desteği de veren işlemcinin farkını gösterebilmesi için iOS uygulamalarının güncellenmesi gerekiyor. Samsung ise bu adımdan sonra Exynos serisi mobil işlemcilerine 64-bit desteği eklemek için çalışmaları hızlandırdı.

Esasında Samsungun 64-bit desteği için çalışmaları vardı çünkü şu aşamada Note 3 ile 3 GBa kadar çıkan RAM bellek desteğini 4 GB üstüne çıkarmak için 64-bit yapı şart. Koreden gelen haberlere göre 64-bit uyumu olan Samsung Exynos işlemcinin tasarımlarında son aşamaya gelindi bile. Büyük olasılıkla ARMın gelecek nesil Cortex-A50 mimarisini kullanacak ve avantajlar içerecek.

Diğer yandan Appleın A7 işlemcisini Samsungun ürettiği düşünülürse firmanın ne zamandan beri bu adımdan haberi var diyebiliriz. Beklentilere göre Note 3 ve Galaxy S4 satışta olduğundan gelecek nesil Galaxy S5 ile 64-bit Exynos işlemci kullanıcılara sunulacak. Çoklu uygulama sırasında da artıları olan 64-bit için işletim sistemi de destek vermeli. iOS 7de bu destek var ama Android henüz desteklemiyor.


  ETİKETLER:

  Galaxy s4

  ,

  Android

  ,

  Samsung

  ,

  iPhone 5s