Samsung ve Microsoft savaş baltalarını indiriyor!

Samsung ve Microsoft savaş baltalarını indiriyor!
Samsung ve Microsoft savaş baltalarını indiriyor!
İddialar doğruysa bu iki dev şirket, patent konusunda tarihi bir anlaşmaya imza atmak üzere...

Samsung ve Microsoft'un birlikte attığı adımlar, son yıllarda iki firma arasında büyük bir mesele haline gelen " yazılım patentleri"nin sona yaklaştığının sinyalini veriyor olabilir.

Korea Times'a bir yetkili tarafından verilen bilgiye göre Samsung ve Microsoft, patentlerle ilgili görüşmelerini baştan başlatmak ve iki firma arasındaki çekişmeleri sona erdirecek bir anlaşmanın hızla yapılması planlanıyor. Samsung'un Microsoft'a Android'le ilgili yaklaşık 300 patent için ödemede bulunduğu, dolayısıyla yoğun bir baskı altında olduğu biliniyor. Sadece birkaç hafta önce Microsoft, Samsung'u kontrat şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye taşımıştı.

Samsung, iddialara göre Microsoft'la yapacağı anlaşma kapsamında Windows'lu veya Windows Phone tabanlı akıllı cihazların üretimine ve tanıtımına başlayacak.

Bununla birlikte Microsoft, telefonlarda kullanılan belirli kablosuz teknolojilerle ilgili bazı patentlerle ilgili sorunları henüz çözmeyi başaramadı. Firmanın bu sorunu Nokia satın almasıyla çözeceği düşünülüyordu, ancak bu tam olarak gerçekleşmedi. Koreli patent avukatı Lee Chang-hoon, Microsoft, Nokia'nın telefon bölümünü satın alsa da, Finlandiya tabanlı Nokia'nın patentlerini açmakta pasif kaldığını söylüyor. Dolayısıyla Microsoft'un Samsung'un kablosuz patentlerini kullanmadan telefon üretmesi, avukata göre çok zor görünüyor. Bu nedenle Samsung'un Microsoft'tan kontrat yenilemeyi talep ediyor olması muhtemel.

Söylentiler gerçekse Microsoft ve Samsung arasındaki sorunlar yakında çözülecek gibi görünüyor.