Sanal âlem hurafeleri

İnternet, haber dağıtma konusunda üstüne düşeni yapıyor ancak bir yandan da hurafeleri
de dağıtmayı ve bir gerçekmiş...

İnternet, haber dağıtma konusunda üstüne düşeni yapıyor ancak bir yandan da hurafeleri de dağıtmayı ve bir gerçekmiş gibi yaygılaştırmayı da ihmal etmiyor. İşte terörist saldırıların ardından ortaya çıkan iddialar ve doğruları.
Sen de bir mum yak
14 Eylül'de ortalıkta dolaşmaya başlayan bir mektup, Manhattan'da yaşayan herkesin saat 22.30'da dışarıya çıkıp bir mum yakmasını istiyordu. Güya NASA uydudan fotoğraf çekecekti ve bu kare Amerikan halkının tek yumruk olduğunu belgeleyecekti. Elbette böyle bir olay yoktu.
Saldırının hemen öncesi (?)
Posta kutularında dolaşan ayrı bir konu da, güya uçak çarpmadan önceki son kare fotoğraftı. Oysa fotoğraftaki ışık açısı ve güneşin durumu, 11 Eylül'deki gibi değildi, kule fotoğraftaki gibi turistlere henüz açılmamıştı, uçağın geldiği görünen açı yanlıştı ve enkazın altından bu filmin çıkabilmesi mümkün değildi. Ama binlerce kişinin posta kutusunda günlerce dolaşmayı başardı.
Windings'in büyük sırrı
Türkiye'den çıkan bir hurafe ise, Dünya Ticaret Merkezi'ne çarpan uçağın uçuş numarası olan Q33NY kodunu yazıp Windings karakterine çevirince uçak çarpan iki kule ve Siyonizt İsrail'in sembolü olan Davud Yıldızı'nın belirdiğini iddia ediyordu. Bir anda milyonlar bu harfleri yazıp irkildiler. Evet, aynen öyleydi! Ama bir küçük detay vardı ki, uçağın uçuş numarasının bu kodla ilgisi alakası yoktu. Nedense bu gerçek akıllara çok geç geldi. Heyecanı bile güzeldi..