Şarj teknolojisinde son nokta: Yıldırım Enerjisi!

Şarj teknolojisinde son nokta: Yıldırım Enerjisi!
Şarj teknolojisinde son nokta: Yıldırım Enerjisi!

Güneş enerjisi, rüzgar, hidroelektrik ve hatta nükleer İnsanoğlunu geleceğe taşıyacak enerji türleri tartışıladursun, Nokia-Southampton Üniversitesi birliği bize başka bir alternatif olduğunu hatırlatıyor: yıldırım!

Southampton Üniversitesinden bir grup bilim adamı, yıldırım enerjisinin mobil bir cihazı şarj etmede kullanılabilme olasılığını keşfetmek üzere Nokia ile bir araya geldi.

Kulağa imkansız mı geliyor? Aslında bakarsanız bilim adamları bunu başardı bile!

Deneyleri için yıldırım yaratmak amacıyla kolları sıvayan ekip, önce bir transformatör aracılığı ile alternatif akım üretti. Daha sonra akım, bir inçten biraz daha az kalınlıkta bir boşluğa yönlendirildi ve hızla 200.000 volt -tipik bir yıldırımın ortalama gücü- artarak elektrik formunu aldı. Akabindeyse sinyal, Nokia Lumia 925in bataryasını şarj edebileceği başka bir denetleyici transformatöre aktarıldı.

Bu araştırma belki de bir gün yıldırımların gücünün kendi kişisel kullanımımızın hizmetine gireceğinin bir işareti. Telefon şarj etmenin de ötesinde; yıldırım tamamen yenilenebilir, sürdürülebilir ve kolaylıkla elde edilebilir özellikleriyle enerji gerektiren alanlar için kuşkusuz biçilmiş kaftan.