Sayfa çevirmeden de kitap okunur

Sayfa çevirmeden de kitap okunur
Sayfa çevirmeden de kitap okunur

Basılı k ğıda en yakın hissi veren e-k ğıt teknolojisi binlerce kitap ve referans kaynağını her an elinizin altında tutuyor.

Bir süredir Türkiye'de de satılan e-kitap okuyucusu Bookeen Opus kâğıda çok yakın netlik ve geniş kitap arşiviyle dikkat çekiyor

Elektronik kağıdın tarihi sanıldığından çok eskilere; 1970 yılına dayanıyor. Pekçok icadın beşiği Xerox Parc ARGE merkezinde geliştirilen Gyricon adlı yüzey bugünkü e-kağıtların fikir babası oldu.
E-kağıt ya da e-mürekkep olarak adlandırılan yüzeylerin günümüzde pek çok yerde kullandığımız LCD, LED gibi yüzeylerden farkı çok daha yüksek çözünürlüğe sahip olması ve ekranda kalan içeriğin enerji tüketmemesi. Yani e-kağıtta enerji sadece bir metin ya da resim oluşturulurken harcanıyor. Sayfa ekrana geldikten sonra cihaz enerji harcamıyor. Dolayısıyla teorik olarak yıllarca o görüntü ekranda kalsa da cihaz pili bitmiyor.
E-kağıdın bu avantajlarına karşılık dezavantajlarının başında renkli gösterim yapamayarak sadece gri ve tonlarını yansıtması ve sayfası yavaş güncellemesi geliyor. Kimi cihazlarda sayfa güncelleme süresi 1 saniyeyi buluyor. Ancak normal kitap sayfası çevirme süresinin de buna yakın olduğu düşünülürse çok da problem yaratmayacağı kesin. 

Küçük ve hafif
Türkiye ’de kitap satış sitesi ideefixe.com’un e-kitap desteği sunmasıyla pazara giren markalar arasında yer alan Booken Cybook Opus aynı zamanda 439TL + KDV fiyatıyla en ekonomik seçenek (getir.net/i9u).
Cihazla ilk karşılaştığınızda boyutu sizi şaşırtabilir. Eni 7,5cm, boyu 10cm bir yüzeyden kitap okuma fikrine alışmak zor ancak Opus’un değiştirilebilir karakterler boyutu sayesinde geleneksel kitaplardan farksız bir tecrübe yaşanıyor. Üstelik sadece 150 gramlık ağırlığıyla belki de kütüphanenizdeki her kitaptan daha hafif; tutması, taşıması çok daha kolay. Dilerseniz cihazı yatay tutarak sayfa yüzeyini de otomatik olarak büyütebilirsiniz.   

Geniş format desteği
200dpi çözünürlüğe sahip Opus tek şarjla 8 bin sayfa kitap okutuyor. Üstündeki kullanım tuşlarına alışmak son derece kolay. Türkçe arayüzüyle de tanışma ve alışma faslını daha da kolaylaştırıyor. Şu an ideefixe üstünde 461 kitap bulunuyor ancak PDF, ePUB, txt, doc, html, jpg, gif, png gibi birçok formatı destekleyen Opus’a birçok içerik eklemeniz mümkün. Üretici firmanın kendi kitap dağıtım zinciri de buluyor (getir.net/i9w). 1GB dahili belleğini takacağınız MicroSD kartla dilediğiniz kadar arttırmanız mümkün.
Doğası gereği arka aydınlatması olmayan Opus’ta karanlık ortamlarda mutlaka bir ışık kaynağına ihtiyaç duyacaksınız. Kimi emsallerindeki gibi klavye, dokunmatik ekran, kablosuz internet erişimi, 3G, MP3 çalma gibi özelliklerden yoksun olmasıysa ‘kitap kurtları’ için çok da sorun olmayacak diye düşünüyoruz. (http://getir.net/i9y)


    ETİKETLER:

    İnternet

    ,

    Türkiye