Site sahiplerine başucu kitapları

Bir site tasarlamak için önce adres tahminleri yürütmeye başlıyorsanız başlangıç için biraz hatalı davrandığınız konusunda sizi uyarmalıyız

Bir site tasarlamak için önce adres tahminleri yürütmeye başlıyorsanız başlangıç için biraz hatalı davrandığınız konusunda sizi uyarmalıyız. Adres için seçeneklerinizin
yok denecek kadar az kalmış olması bir yana, günümüzün 'geleceği düşünen' web siteleri için öncelikle sağlam bir altyapı kurmanız gerekiyor. Bunun üstünde web sitenizin yayımını yapacak olan dil, kodlama prosedürleri ve veritabanı seçimi gibi daha tedirgin edici seçimler de sırada sizi bekliyor olacak.
Önce dilde anlaşalım
Genellikle tasarımcılar arasında ilk seçtiği yoldan devam etmek ve bütün sitelerini kendi bildiği sistem üzerine bina etme yolu seçilir. Oysa farklı projeler, farklı seçenek ve çözümleri gündeme getirebilir. Bu hafta tanıttığımız iki kitap da gelecekte adını sıkça duyacağınız internet dillerini detaylarıyla işliyor. Orta ya da geniş ölçekli bir site tasarlayacaksanız, öncelikli olarak dilinizi seçmeniz gerektiği gerçeğinden yola çıktığınızda kafanızdaki soru işaretlerini giderebilecek detaylı ve kolay anlaşılır kaynaklar.
Burada önemli bir konunun altını çizmekte fayda var. Artık hiçbir ciddi web hizmeti
/sitesi statik veri yapısına sıcak bakmıyor. Web sitelerinin olanaklarından en fazla faydayı sağlayabilmek için mümkün olduğu kadar kısa sürede altyapınızı yeni teknolojilere uyarlamanız gerekiyor.
PHP işin bir ucu olsa bile, özellikle XML, gelecekteki tüm ağa bağlı içeriğin evrensel
dili olacak gibi görünüyor. Yeni bir 'Babil Kulesi' inşa edene dek, öğrenmekte fayda var.
Adım adım XML
Web programlama dillerinin hepsi şimdiye kadar kendi istedikleri platformlara, kendi istedikleri şekilde hükmettiler. Ancak günümüze geldiğimizde birçok farklı cihazdan, birçok farklı amaçla kullanılan internet hizmetleri daha esnek, daha yetenekli ve daha akıllı dillere ihtiyaç duydu. Web camiası da bu ihtiyaca karşılık verebilmek için XML'yi yarattı. XML bir çok tasarım dehasının alınterini taşıyor ve hayli büyük bir kesim için geleceğin dili olarak adlandırılıyor. Henüz emekleme çağında olsa da birçok yayın ve uygulamayla desteklenen bu dil için bu kitabı önermemizin sebebi, emsallerinin aksine teknolojinin temeli ve altyapısına fazla gömülmeden direkt olarak pratik bilgiler veriyor olması. Sitenizi bir kere tasarlayıp bütün sistem ve cihazlara uyumlu hale getirmek için şu anda en çok gelecek vaat eden platformlardan birisi. Elbette öncelikle tüm tarayıcıların XML uyumlu hale gelmesini de beklemek gerekecek. Eğer bir site yaratıcısıysanız günün birinde bu bilgilere mutlaka ihtiyaç duyacaksınız. Treni son vagona kalmadan yakalamak isteyenler için iyi bir kaynak.
PHP ve MySQL
Microsoft dışındaki çözümlerle ilgilenenler için bu kitabın başlığındaki ikili hiç yabancı gelmeyecektir. PHP, Microsoft dışı geliştiricilerin ASP diline yanıtı olarak adlandırılabilir. Önceleri son derece masum amaçlara hizmet eden PHP, daha sonra uluslararası geliştiriciler tarafından ele alındı ve bugünkü güçlü yapısına kavuştu. PHP tamamen ücretsiz bir yorumlama dili ve dinamik sayfa oluşturma konusunda bağımsız testlere göre ASP'den yüzde 400 oranında daha hızlı. Linux ve Windows tabanlı sistemlerde kullanılabiliyor. MySQL ise üc-
retsiz bir veritabanı ve Microsoft'un MS SQL'sine oranla son derece hızlı. Kitapta dil hakkında genel bilgilerin yanı sıra kodların kullanımına ait örnekli bilgiler de bulunuyor. Hem PHP, hem de MySQL'yi işleyen tek Türkçe eser ve özellikle açıklamalı uygulamalar konusunda iyi bir kaynak durumunda. Son bölümünde internette şu anda yayında olan popüler hizmetlerin altyapıları ve kullandıkları tekniklerle ilgili bilgiler bulunuyor.