Sony Gracenote müzik servisi satıldı

Sony Gracenote müzik servisi satıldı
Sony Gracenote müzik servisi satıldı

Sonynin sahibi olduğu Gracenote adlı online müzik dağıtım servisi el değiştirdi. Sony üretimi farklı tip elektronik cihazlara müzik akışı sunan servisi Tribune Co. firması 170 milyon dolara satın aldı. Satış işleminin 31 Mart 2014ten önce sonlanması bekleniyor. Rovi ile rekabet içinde olan Tribune Co. bu sayede elini güçlendirmiş olacak.

Gracenote, Inc. firması seneler önce CDDB (Compact Disc Data Base) adı altında kurulmuş ve o zamanlar popüler olan CDlerin içeriklerini listelemek için yola çıkmıştı. İnternet üzerinden erişilebilir veritabanı bilgisiyle müzik CD ve plaklarının arşivi oluşturulmuştu. Kullanıcılarına bu tür müzik çalarlar sunan firmalar internet üzerinden tarama ve içerik bilgisi için CDDB desteği alıyordu. Ev, araba ve TVlerde CDDB desteği sayesinde şarkı bilgisi kolayca elde edilebilir oldu.

Winamp, iTunes gibi popüler medya oynatıcılar da Gracenoteun CDDB teknolojisini desteklediler. Gönüllü kullanıcılar yeni CDleri veritabanına ekleyebiliyordu. Ardından 2008de Sonyden 260 milyon dolarlık Gracenote satın alımı geldi. Aradan geçen sürede servisi kullanıcılarına sunan Sony sonunda satma kararı verdi. Xbox Music servisi de Gracenoteu kullanıyor.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  iTunes

  ,

  Popüler

  ,

  Müzik

  ,

  Medya

  ,

  Araba

  ,

  Winamp