Sony Xperia Z1 ve kamera aksesuarları

Sony Xperia Z1 ve kamera aksesuarları
Sony Xperia Z1 ve kamera aksesuarları

Sonynin akıllı telefon alanındaki yükselişi aralıksız olarak devam ediyor. Su geçirmez Xperia Z modeliyle beğeni kazanan firma, ardından daha geniş ekrana sahip Z Ultra modelini tanıtmıştı. Bu kez Xperia Zin yeni nesle geçişi olarak kabul edilen Xperia Z1 bizlerle. Hatırlanacağı üzere Xperia Z modeli, Samsung Galaxy S4 ve HTC One gibi rakiplerden önce çıktığı için son nesil Snapdragon 600 ya da 800 işlemciden mahrum kalmıştı. Güncelleme zamanı geldi ve Xperia Z1 ortaya çıktı.

Özellikle fotoğraf ile ilgili alanlarda gelişmeler içeren telefonda son zamanların popüler işlemcisi 2.2 GHz dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800, 2 GB RAM, 16 GB depolama alanı ve microSD kart yuvası yer alıyor. Asıl bombaysa gelişmiş özelliklere sahip 20.7 MP kamera. Daha büyük alıcıya sahip olan kamerayla 3x yakınlaştırma yapılsa bile görüntü kalitesinde düşüş olmuyor. Full HD video çekebilen ve LED flaş içeren ana kamerada 4K çekim desteği yok. Ön kamera ise 2.1 MP.

Xperia Zde olduğu gibi 5 inç Full HD TFT ekrana yer veriliyor ama Bravia desteğiyle daha net görüntüler elde edilebiliyor. Bionz görüntü işlemcisine de sahip olan Sony Xperia Z1da Social Life ve Info-Eye gibi yazılımsal ilerlemeler de geçerli. Sonynin bu adımla Nokia PureViewden ilham aldığı görülebiliyor. Daha da ilginci arka kısma takılabilen QX10 ve QX100 adlı lens eklentileri var. Su geçirmez yapılı telefondaki 3000 mAh kapasiteli batarya sabit.

Xperia Z1 ile kullanılabilen QX10 ve QX100 lens aksesuarlarıyla profesyonel çekim gerçekleştirebilirsiniz. Bunların dahili kamera üstüne gelmesi gerekmiyor çünkü kablosuz olarak bağımsız işliyorlar. Lens ve büyük alıcı içeren bu eklentiler, NFC ile eşleşme yapıyor ve Wi-Fi ile bağlantı kuruyor. QX10 içinde 1/2.3 inç boyutlu 18 MP alıcı var. QX100 ise 1 inç boyutlu 20.2 MP alıcı içeriyor. Görüldüğü gibi hayli büyük eklentiler.