Symbian ve MeeGo kullanıcıları şimdi yandı

Symbian ve MeeGo kullanıcıları şimdi yandı
Symbian ve MeeGo kullanıcıları şimdi yandı

2011 başında Microsoft ile stratejik işbirliğine girip Symbian ve MeeGo yerine Windows Phone işletim sistemiyle devam kararı alan Nokia, satışlarını arttıramayıp zarara devam edince geçen sene Microsoft tarafından satın alınmıştı. Geri dönüşü olmayan bir yola giren firma resmi olarak Symbian ve MeeGo desteğine son verdi. Symbian Signed Team Twitter hesabından yapılan duyuruya göre Symbian ve MeeGo ile ilgili herhangi bir destek sunulmayak.

Nokia zaten geçen sene Ekim ayında bu platformlara yönelik yeni uygulama ya da güncelleme sürümü başvurularını durduracağını açıklamıştı. 5.4 milyar Avroya mobil bölümün satışı gerçekleşince Symbian ile ilgili son güncellemelerin 1 Ocak 2014e kadar alınacağı belli olmuştu. Nokia için önceden yazılım geliştirmiş olanlar artık güncelleme sunamayacak ama kendilerine özel sunuculara sahiplerse Nokia uyumlu uygulamaları imzasız olarak dağıtabilecekler.

MeeGo ve Symbian marketleri askıya alındığı için Nokia bundan böyle sadece Windows Phone ve Asha serisine odaklanacak. Benzer biçimde Nokia için uygulama geliştirenlerin de aynı yolu izlemesi bekleniyor. Gerçekten de Nokianın artık yeni platforma odaklanması ve eski nesil cihazları kenara bırakması gerekiyor. Windows Phone kullanım oranı hala çok düşük ve kullanıcılar iOS ile Androidden geçiş yapmak istemiyor.