Takasçılar için elektronik eşek

Web internetin büyük dilimlerinden birisi olsa bile, aslında bu koca âlemin yalnızca küçük bir tarafı.

Web internetin büyük dilimlerinden birisi olsa bile, aslında bu koca âlemin yalnızca küçük bir tarafı. Bütün araştırmalar ilk günlerinden bugüne kadar sanal âlemin en yoğun kullanılan hizmetinin e-posta olduğunu gösteriyor. Son yıllarda giderek popülerleşen
konulardan birisiyse sohbet ve paylaşım.
Sohbet hemen herkes tarafından bilinen bir alan ancak paylaşım henüz yaygınlaşmasını tamamlayabilmiş değil. IRC ve ICQ yazılımlarının tüm sürümlerinde bulunan kişiler arası dosya alışverişini sağlayan paylaşma hizmeti adını büyük çapta ilk defa Napster yazılımıyla duyurdu. Napster'ın müzik dosyaları için açtığı kulvar mahkeme kararıyla kapatıldı ancak bunu hisseden birçok yazılımcı alternatifleri hazırlayıp ücretsiz olarak dağıtmaya başlamıştı bile. Ancak kullanıcılar için paylaşılabilecek şeylerin müzik parçalarıyla sınırlı olmadığının anlaşılması uzun sürmedi. Tam da bu dönemlerde ortaya çıkan bir yazılım hem Napster'ın giderek tahammül sınırını zorlamaya başlayan filtrelerine iyi bir alternatif oldu. Sansür yok, kısıtlama yok, merkezi bir sistem yok ve bedava. Bu da şu aralar iyice zor durumda olan takasçılar için yetip de artıyor.
Edonkey2000 adlı bu yazılımın yapabildiği sadece şarkı çekmek de değil. Resim, yazı, kitap, şarkı ve film takası için de kullanılabiliyor. Yazılım özellikle yeni görüntü sıkıştırma standardı olan DivX;) ile gündeme gelmeye başlayan korsan film kopyalarının takasını patlatacak gibi görünüyor. Çünkü şu aşamada bu filmlerin arayıp çekmesine olanak sağlayan yazılımlar arasındaki en iddialı olanlardan birisi. Edonkey2000'in merkezi bir sistemi bulunmadığından engellenmesi, filtrelenmesi de oldukça güç. Bir kuruluş bütün sistemleri tek tek kontrol edip kapattırmadığı sürece elbette.