The Interview filmi için otomobilini satacak!

The Interview filmi için otomobilini satacak!
The Interview filmi için otomobilini satacak!
AMERİKA Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasında krize neden olan, James Franco ve Seth Rogen'in iki gazeteciyi canlandırdığı ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'a suikasti konu alan The Interview (Röportaj) filminin gösterimi için dilekçe veren İzmirli avukat Senih Özay, 'Filmin Türkiye'de vizyona girmesi için gerekirse otomobilimi satarım' dedi.

AMERİKA Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasında krize neden olan, James Franco ve Seth Rogen'in iki gazeteciyi canlandırdığı ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'a suikasti konu alan The Interview (Röportaj) filminin gösterimi için İzmirli avukat Senih Özay, Sony Türkiye Genel Müdürlüğü'ne dilekçe verdi. Genç oyuncu, 'Deliha' filmiyle de sinemaya giriş yapan Gupse Özay'ın babası olan avukat Özay, "Gerekirse eski model Mercedes marka otomobilimi satıp bu ücreti karşılayabilirim. Kızım Gupse buna biraz uzak durabilir, ama ses çıkartmam" dedi. ABD 'li Sony Pictures firmasının yapımcılığını üstlendiği, James Franco ve Seth Rogen'in iki gazeteciyi canlandırdığı ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'a suikastı konu alan The Interview (Röportaj) filminin ABD'deki gösterimi, Kuzey Kore kaynaklı olduğu ileri sürülen siber saldırı ve tehditler nedeniyle iptal edildi. Teknoloji firması Sony'nin böyle bir karar alması ABD'de ciddi tepkilere yol açtı. Gelişmeleri takip eden İzmirli 41 yıllık avukat Senih Özay, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dilekçe gönderip, filmin Türkiye'de gösterimiyle ilgili nasıl tavır izlendiğini sordu. İfade özgürlüğü açısından filmin gösteriminin önemine değinen avukat Özay, "Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile ilgili Sony tarafından yapılan film, sinema salonlarının sahiplerinin bombalama tehditleri almaları, hackerlerin siber saldırıları nedeniyle ABD'de bile izlenemiyor. ABD Başkanı Barack Obama bile bunu duyunca, tepki gösteriyor. Bu koşullarda Türkiye'de de bu filmin izlenmesinde sıkıntı olabileceği için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bir dilekçe verip, Dışişleri Bakanlığı ile aralarında bu konuda bir bilgi alışverişi olup olmadığını, Türkiye'nin nasıl bir tavır izleyeceğini sordum" diye konuştu.

LİSANS VERİLİRSE OTOMOBİLİNİ SATACAK
 
Film ile ilgili lisans sorununun çözülmesi durumunda gösterimini için elinden gelen her şeyi yapacağını aktaran avukat Özay, "Bir dilekçe de Sony Türkiye Genel Müdürlüğü'ne gönderip, filmin Türkiye'ye gelmesi durumunda, filmi gösterime sunacak kimsenin bulunmaması halinde, gösterime sunmak amacıyla lisans ücretinin ne kadar olacağını sordum. Gerekirse eski model Mercedes marka otomobilimi satıp bu ücreti karşılayabileceğimi belirttim. Bunun kamuoyunda tartışılmasını umarım. Türkiye'yi bir anda ifade özgürlüğü açısından Fransa'nın, ABD'nin ifade özgürlüğü çizgisine çekemeyeceğimi ben de biliyorum, halk da biliyor. Ama Türkiye'de bir gelişme var, muhafazakar düşünenler ciddi boyutta, onlar da geride kalmayacak. Hem onları düşünerek hem de ileriye gidenleri düşünerek, onları besleyen bir yurttaş, hukuk ve sivil toplum hareketi yapmak lazımdı, ben de onu yapıyorum. Eğer lisansı bana verirlerse gerçekten otomobilimi satarım, sırf ülkemde bireysel özgürlüklere bakılsın diye. Henüz dilekçeye cevap alamadım, ama cevap geleceğini düşünüyorum" dedi.
 
KIZI GUPSE DESTEK VEREBİLİR

 
Yalan Dünya adlı televizyon dizisinde Nurhayat karakterini canlandıran ve 'Deliha' adlı filmiyle de sinemaya giriş yapan genç oyuncu Gupse Özay'ın da babası olan avukat Senih Özay, eğer lisans verirlerse, bu filmin Türkiye'de gösteriminin sağlanması için 7 kişilik bir ekip kuracağını söyledi. Özey, "Kızım Gupse buna biraz uzak durabilir, ama ses çıkartmam. Artık o da bir sinemacı, bundan sonra işi gücü film yazmak. Karaburun'daki karavanımda senaryolar yazıyor ve yazmaya devam edecek. Ama bu konuda ne düşünür bilmiyorum. Belki lisans çıkarsa, 'Baba ben de bu konuda o 7 kişinin içine giriyorum' deyip destek verebilir" diye konuştu.