TrueCrpyt programını hemen kaldırın

TrueCrpyt programını hemen kaldırın
TrueCrpyt programını hemen kaldırın
Bir zamanların popüler dosya şifreleme yazılımı TrueCrypt, kapatamadığı güvenlik açıkları nedeniyle kullanıcılarından bilgisayarlarından yazılımlarını kaldırmalarını istedi.

Açık kaynak kodlu, ücretsiz ve oldukça da popüler olan şifreleme yazılımı TrueCrypt, web sitesinden yaptığı duyuruda, yazılımdaki önemli güvenlik açıklarının bir türlü yamanamaması nedeniyle kullanıcılar açısından önemli risklerin oluştuğunu ve kullanıcıların yazılımı bilgisayarlarından kaldırmaları gerektiğini duyurdu. Kullanıcılarına, Microsoft'un, Bitlocker yazılımını kullanmalarını tavsiye eden TrueCrypt böylece tam anlamıyla yenilgiyi kabul ederek havlu atmış oldu.

Microsoft'un Windows XP'ye desteğini durdurmasının ardından TrueCrypt'in de Mayıs 2014 tarihinde yazılımın geliştirilme çalışmalarının tamamen durdurduğu belirtilen açıklamada, Microsoft'un diğer işletim sistemlerinde dahili şifreleme hizmeti vermesi nedeniyle TrueCrypt'e artık ihtiyaç kalmadığının altı çizildi ve kullanıcılara Microsoft'un şifreleme yazılımı Bitlocker'ı kullanmaları tavsiye edildi.

Windows 8/7/Vista'da Microsoft'un dahili şifreleme çözümleri yer alıyor. Windows 8.1 kullanıcıları ise şifreleme için Bitlocker yazılımını kullanabilirler.

TrueCrypt'in resmi internet sitesine giren kullanıcıları yazılımın güvenli olmadığı yönünde bir uyarı mesajı karşılıyor ve açıkların onarılamadığına dikkat çekiliyor. Bu anlamda belki de ilk kez bir yazılım şirketi açıklarını kabul edip bilgisayarlardan kaldırılması için kullanıcılarına telkinde bulunmuş oldu.