Tüm Nokia Lumia WP8 modellerinde Bluetooth LE

Tüm Nokia Lumia WP8 modellerinde Bluetooth LE
Tüm Nokia Lumia WP8 modellerinde Bluetooth LE

Nokia Lumia serisine güç veren Windows Phone işletim sisteminin son sürümü olan WP8 ile ilgili eksiklerden biri Bluetooth 4.0 LE (Düşük Enerji modu) desteği vermemesiydi. Microsofttan sene başında çıkması olası Windows Phone 8.1 ile ilgili açıklama yok ama Nokia daha fazla bilgi iletiyor. Windows Phone ekosisteminin yüzde 95ini temsil eden Nokiadan Bluetooth 4.0 LE sinyali geldi.

Amber güncellemesiyle Lumia 520, 620, 625 ve 720 gibi diğer modellere Amber güncellemesiyle Bluetooth 4.0 LE desteği eklemiş olan Nokia, geri kalan modellere Black adlı güncellemeyle benzer desteği kazandıracak. Böylece nabız ölçer gibi özel tip düşük güç tüketimli cihazlarla kablosuz bağlantı gerçekleşecek. Bluetooth LE ile gelen düşük güç modu sayesinde cihazların bataryaları günler değil aylarca dayanacak.

Şimdilik Black adı verilen güncellemenin ne zaman dağıtıma sunulacağı belli değil. Nokia 1520 Phablet modelinin Black güncellemesini alacağı belirtiliyor fakat daha cihaz satışa sunulmuş değil. Aynı güncellemeden sonra kamera ile iyileştirmeler de gelecek. Glance adı verilen yeni bir özellik kameraya kazandırılacak ve diğer gelişmeler de olacak.