Twitter'ın 'Project Lightning'i ile ilgili detaylar açıklandı

Twitter'ın 'Project Lightning'i ile ilgili detaylar açıklandı
Twitter'ın 'Project Lightning'i ile ilgili detaylar açıklandı
Twitter'ın bir süredir kulislerde adı duyulan Lightning projesiyle ilgili detaylar sosyal medyada konuşulmaya başladı.

Henüz Türkçe’deki adı açıklanmayan fakat İngilizce’de ‘Şimşek’ anlamına gelen Lightning ismindeki bu uygulamayla hem Twitter kullanıcılara hem de üyeliği bulunmayan fakat platformu takip edenlere, Twitter’ın farklı bir kullanım alanının kapısı açılacak.

Buzfeed’de yer alan habere göre Lightning’in öne çıkan ilk özelliği etkinlik bazlı içerikleri kullanıcılara ulaştıracak olması. Yani gerçekleşen konser, sergi ya da ödül töreni gibi etkinlikler için yapılan paylaşımlar Lightning'de anında açılan fotoğraflar ve otomatik oynatılacak videolar toplu halde yer alacak.

Twitter’ın ürün müdürü Kevin Weil Lightning’i, ‘Tweetleri okumak için yepyeni bir yol. Büyük bir değişim, devrim niteliğinde değil.’ Diyerek tanımlıyor.

Özelliğin kullanıma açılmasına henüz vakit var fakat açıklamalarına göre Lightning’e erişim Twitter’ın mobil uygulamasındaki alt segmentteki yeni bir tuş ile olacak. Bu tuşa basan kullanıcılar, dünyanın dört bir yanında gerçekleşmekte olan ve  insanların hakkında konuştukları etkinlikleri görecekler. Bu etkinlikler NBA Finalleri, Coachella ve Grammy Ödül Töreni gibi önceden planlanan etkinlikler de olabilir, son dakika gerçekleşen Dünya olayları da.

Bu etkinliklerin altında gösterilecek tweetlerin hashtagler altında toplananlardan farkı da bir grup editör tarafından seçilecek olması. Lightning’de takip edilen bir etkinliğin altındaki tweetlerin tümü bazı kriterler göz önünde bulundurularak koleksiyona eklenmiş olacak. Etkinlik bittiğindeyse, kullanıcıların  mevcut takip edilen ve takipçi listesini etkilemeden bu içerikler yok olacak.

Bu tweetleri diğerlerinden ayıracak bir başka özellikse her birinin tam ekran olarak görüntülenecek olması. Yalnızca Twitter üstünden yayınlananlar değil, Periscope ve Vine’dan eklenen medyalar da bu koleksiyonlar altında tweetlere seçilebilecek.

Lightning’in altındaki ana fikir tüm bu medya dosyalarının çok hızlı şekilde yüklenmesi. Kullanıcının internet erişiminin özelliklerinin devreye gireceği bu noktada bunun planlandığı gibi olup olmayacağını zaman gösterecek.

Lightning’in bir başka özelliği de bilgi almak istediğiniz etkinlik için birini takip etmek zorunda olmamanız. Örneğin Ellen DeGeneres’in Grammy ödüllerinde yaptığı paylaşımlar, sizi onu takip etmeseniz bile seçilmiş tweetlerin arasında  Lightning’de ekranınıza yansıyabilir.

Son olarak, Lightning’de yer alacak içeriklere ulaşmanız için bir Twitter hesabınız olmak zorunda değil. Masaüstü bilgisayarlardan da seçilmiş etkinlik akışını takip etmeniz mümkün olacak.

Proje ilk etapta yalnızca Twitter’da kullanılacak olsa da, ilerki dönemlerde haber ajanslarının kullanımına açılabileceği de gelen bilgiler arasında.

Lightning’in bu senenin sonuna doğru kullanıma açılması bekleniyor.