Ubuntu forum üyesi milyonlarca kişi riskte

Ubuntu forum üyesi milyonlarca kişi riskte
Ubuntu forum üyesi milyonlarca kişi riskte

Ubuntu forumları hack edildi ve içerdiği veriler ele geçirildi. Geçen hafta sonu yaşanan olayda tahminen 1.82 milyon kullanıcıya ait hesap etkilendi ve site derhal bakım amacıyla kapalı duruma geçirildi. Ubuntu sitesine eklenmiş olan mesaj içeren sayfaya bakılırsa sadece forumlar etkilendi ve Ubuntu One ile Ubuntu/Canonicala ait servisler saldırıdan zarar görmedi.

Tüm bunlara rağmen her ne kadar şifreler düz metin olarak saklanmamış olsa da, kullanıcıların ve özellikle de aynı şifreyi birden çok kullananların derhal önlem alması isteniyor. Kod adı @Sputn1k_ olan hacker tüm kullanıcıların yerel adlarını, şifrelerini, e-posta adreslerini Ubuntu Forum veritabanından alıp kopyalamış gibi görünüyor. Ubuntu forumları popüler bir paket olan vBulletini esas alıyor.

Sadece beş Tweet içeren hackera ait olması muhtemel Twitter hesabında sadece 83 takipçi var ve hack ile ilgili herhangi bir hareket gözlenmiyor. Site kapalı hale gelmeden önce kısa süreliğine özel bir şarkı arka plana eklenmişti. Hack sonrası eklenen sayfadan @rootinabox adlı Twitter kullanıcısına mesaj gönderiliyordu. Bu adresse Hollanda merkezli ve iki haftadır bekleme modunda. Olayın gizemi sürüyor.