Uzayda 7 milyar kilometrelik yolculuk

Uzayda 7 milyar kilometrelik yolculuk
Uzayda 7 milyar kilometrelik yolculuk
10 yıl süren 7 milyar kilometrelik yolculuğun ardından insanlığın uzayda attığı en büyük adımlardan biri bugün gerçekleşiyor. Rosetta adlı uzay aracı, dünyada hayatın oluşumuna dair ipuçları arayacak olan Philae isimli modülü Türkiye saati ile 11.30'da '67P/Çuryumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı'na gönderdi. Yaklaşık 7 saat sürecek olan iniş şimdilik sorunsuz devam ediyor. Bu büyük yolculuğun ardındaki beyin olan Avrupa Uzay Ajansı'nda alkışlar yükseliyor.

RADİKAL - Uzaydaki 10 yıllık yolculuğun tam bir başarıya ulaşıp ulaşmayacağı bugün belli olacak. ‘Rosetta’ adlı uzay sondasının ‘Philae’yi Türkiye saati ile 10.35’te kuyruklu yıldıza 22,5 kilometre uzaklıktan bırakması planlanıyordu. 

Ancak, nefeslerin tutulduğu dakikaların ardından Philae’nin uzay sondasından bırakılması 11.30’u buldu. Bir ara Philae sondasından gelen sinyaller kesildi. Ama kısa süre içinde araç ile tekrar bağlantı sağlandı. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bu durumu aracın merkeze olan uzaklığından dolayı sinyallerin geç gelmesi olarak açıkladı.

Philae’nin yüzeye inişi yaklaşık yedi saat sürecek. Bu sırada Rosetta ile Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreden fazla olduğu için, Rosetta’dan gelen sinyaller, 28 dakika 20 saniye gibi bir sürede Dünya’ya ulaşacak. Bu nedenle Türkiye saati ile 18.30 dolayında gerçekleşecek inişten sonra saat 19.00’da Rosetta’dan ilk haber alınabilecek.

www.esa.int/rosetta (Uzaydaki tarihi anları Avrupa Uzay Ajansı'nın bu linkinden takip edebilirsiniz)

ÇOK KIYMETLİ BİLGİLER
Philae’nin inişten sonra zeminden örnekler alması ve beraberinde getirdiği üç laboratuvar cihazıyla deneyler yapması bekleniyor. Spektrometre yardımıyla incelenen maddelerin türleri belirlenecek, kuyruklu yıldızda bulunan moleküllerin yapısı aydınlığa kavuşacak.

(Philae isimli modül, kuyruklu yıldızın buz dağı yüzeyine indirilecek)

Aminoasit gibi organik maddelerin bulunması halinde, veriler Dünya’da hayatın oluşumuna dair önemli ipuçları sunacak.

OPERASYON ÇOK RİSKLİ
Rosetta’nın ineceği Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının çapı 4100 metre. Yani kuyruklu yıldız, yaklaşık olarak Taksim Meydanı ile Mecidiyeköy arasındaki alanla aynı büyüklükte. Kuyruklu yıldızın yüzeyindeki arazide keskin kayalar ve buz kristalleri olması Philae’yi iniş sırasında tahrip edebilir hatta yok edebilir. Bu yüzden operasyon gelmiş geçmiş en riskli uzay operasyonlarından biri olarak kabul ediliyor.