VCD'nin vefat ilanı

Son dönemlerin popüler konularından birisi de DivX;).

Son dönemlerin popüler konularından birisi de DivX;). Şimdiye kadar duymadıysanız bu garip kod adını biraz açıklamakta fayda var. MP3 müzik dosyaları için ne ifade ediyorsa DivX;) de görüntü dosyaları için o anlama geliyor. Yani görüntü dosyalarını iyice sıkıştırıyor ve bilgisayarınızda fazla yer kaplamayacak, internetten çekerken de fazla bekletmeyecek bir şekle getiriyor.
Bu özellik elbette takas dünyasında yepyeni bir akım başlattı. Artık uzun bağlantılardan gözü korkmayanlar, istedikleri filmleri diğer kullanıcılardan çekebiliyor ve VCD'den çok daha kaliteli bir şekilde hatta tek CD şeklinde seyredebiliyorlar. DivX;)'in görüntü kalitesinin DVD'ye oldukça yakın olduğunu da hatırlatmakta fayda var.
Tek sorunsa bu yarı korsan sıkıştırma formatını neyle görüntüleyeceğiniz. Zira işletim sistemlerinde bu kodu çözücü ek yazılım standart olarak bulunmadığından birçok kullanıcı bu dosyaları çekiyor, ancak izleyemiyor. Bu konuda herkesin dertlerini çözebilecek bir yazılım paketi ücretsiz olarak internetten dağıtılıyor. Yazılımı çekmek için http://www.divx.com/features.php adresini ziyaret etmeniz yeterli. The Playa adlı yazılım henüz geliştirilme safhasında ancak tek seferde hem çözücülerin en son sürümünü, hem de bu tip dosyaları bilgisayarınızda seyretmek için gerekli oynatıcıyı sunuyor.
Bilgi olarak hatırlatmak gerekirse, DivX;) aslında çalıntı bir sıkıştırma formatı üstüne oturuyor. Ancak sahip olduğu mirası iyi değerlendirerek aslından bile daha iyi bir güce kavuşmuş durumda. Bu formata sahip filmlerin çoğalmış olması da ayrı bir detay. Ancak bu formattaki dosyaların neredeyse tamamının korsan içerik olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Denemek isterseniz,
bu formatta filmleri ve klipleri bulmanızı sağlayacak ücretsiz yazılımlardan birisi olan iMesh'i http://www.imesh.com/ adresinden indirebilirsiniz. Şu aralar DivX;) listelerinde görünen en popüler aramanın da Angelina Jolie'nin oynadığı Tomb Raider olduğunu belirtelim.