Web'i dinle: Podcast

İsmini Apple'ın iPod cihazından esinlenerek alan podcast akımı, aslında iPod ya da Apple ile ilgili bir şey değil. Temel mantığı ilginizi çeken türdeki radyo yayınlarına abone olmak ve internetten otomatik olarak yeni programları kaydetmek.

İsmini Apple'ın iPod cihazından esinlenerek alan podcast akımı, aslında iPod ya da Apple ile ilgili bir şey değil. Temel mantığı ilginizi çeken türdeki radyo yayınlarına abone olmak ve internetten otomatik olarak yeni programları kaydetmek. Ardından kayıtlı programları bilgisayarınızda, aracınızda ya da müzikçalarınızda istediğiniz zaman dinleyebiliyorsunuz. Elbette her radyo yayınını bu şekilde takip etmek mümkün değil. Öncelikle içeriğin yayıncılar tarafından bu standarda uygun hazırlanması gerekiyor. Çekebileceğiniz yayınlar arasında profesyonel radyo programları da var. Ancak podcast'i keyifli kılan sansür, kural ya da resmiyet içermeyen amatör kayıtlar. Bunların çoğu da evde bilgisayar başında ilgi duyulan konular hakkında yapılan bağımsız ruhla hazırlanan programlar.
İlk olarak Dannie J. Gregoire tarafından ortaya atılan podcasting terimi MTV'nin eski VJ'lerinden Adam Curry ve Dave blog dünyasının tanınan ismi Dave Winer tarafından popülerleştirildi. Curry'nin http://www.curry.com/ adresinde başlattığı podcast yayını bugün en çok dinlenenlerin başında çekiyor. Özellikle yeni podcast'lerden haberdar olmak için de iyi bir kaynak.
Amatör seslere kulak vermek
Podcast dünyasındaki yüzlerce program seçeneği arasında teknoloji, sinema, dedikodu, şarap, yemek pişirme, çiftçilik gibi onlarca farklı konu başlığı bulunuyor. Geleneksel birçok radyo programından daha keyifli şeyler bulacağınızı garanti edebiliriz. Radyoyu bir müzik kutusu değil de bilgilenme amacıyla kullanma alışkanlığınız varsa podcast size radyoyu uzun süre unutturabilir. Tek sorun Türkçe içeriğin yokluğu. Ancak bu sadece Türkçeye has değil. Podcast yayınlarının neredeyse tamamı İngilizce.
Podcast'lerin her birinin boyutu 3 ile 15 MB arasında değişiyor ve genelde her programcı haftada bir yeni bir kayıt gerçekleştiriyor. Dolayısıyla 10 programa abone olursanız haftada yaklaşık 30 ile 150 MB arasında dosya çekeceksiniz. ADSL bağlantılarında pek sorun yaratmayacak bu detay normal modem bağlantısına sahip olanlar için 'yorucu' olabilir. Yayınları çekecek yazılımlarla ilgili testimizde en iyi sonuçları Doppler ile aldık. Aynı anda birden fazla yayını çekebilmesi, çekeceğiniz program sayısını belirleyebilmeniz, Windows Media Player ve iTunes desteği, eski tarihli yayınları silip diskte yer açmasıyla diğerlerinden ayrılıyor. Hatta Doppler Bittorent ağından bile yayın çekme yeteneğine sahip.