WikiLeaks Pentagon ile savaşa hazır

WikiLeaks Pentagon ile savaşa hazır
WikiLeaks Pentagon ile savaşa hazır

Sitenin kurucusu Julian Assange, 15 bin belgeyi içeren ikinci partiyi 2 haftalık bir incelemeden sonra siteye koymayı planlıyor.

Çok gizli istihbarat belgelerini halka açan WikiLeaks sitesi, Pentagon'un siber saldırı tehditlerinden çekinmediklerini bildirdi

2006 yılında gizli istihbarat bilgilerini herkese açma amacıyla kurulan WikiLeaks , aynı yıl Somali Şeyhi Hassan Dahir Aweys’in devlet yetkililerinin suikastle öldürülmesine yönelik fetvalarını sızdırarak gündemi değiştirmişti. 2007’de en çok ses getiren bilgilerden biriyse eski Kenya lideri Hassan Dahir Aweys’in ailesiyle birlikte karıştığı yolsuzluklardı.
Onu dünya gündemine taşıyan esas dosya ise 2008’de İsviçre merkezli Julius Baer bankasına ait gizli hesapları ve kara para aklama çabasını ortaya çıkaran belgeler oldu. Karşı dava açan banka sitenin adresini ABD ’den erişime kapattı. Ancak bu karar bir anda dünyanın her yerinde sitenin bir kopyasının kurulmasına ve daha geniş bir çerçevede erişilebilir kalmasına yol açtı. WikiLeaks eylemlerini daha çok Taliban ve El-kaide yandaşlarının tutulduğu Guantanamo Kampı’na ait işkence belgeleri, ABD Başkan Adayı Sarah Palin’in hack edilen eposta hesabındaki mektupların içeriği, Scientology tarikatına dair belgeler, Bilderberg toplantılarının sonuç raporları gibi ses getiren sızıntılarla sürdürdü.

Esas belgeler yolda
Ancak her şey ABD ve müttefiklerinin Afganistan ’da Taliban’a karşı yürüttüğü savaşta bilerek masum halkı öldürdüğü ve bunu örtbas ettiğini ortaya çıkaran
76 bin çok gizli belgeyi sızdırmasıyla değişti. ABD ve Britanya Savunma Bakanlığı hukuki ve diplomatik bir savaş yürütmeye başladı. Hedef ikinci partide açıklanacak 15 bin ek belgeyi engellemekti.
Sitenin kurucusu ve Yayın Yönetmeni Avustralyalı gazeteci Julian Assange ise bütün açık ve gizli baskılara rağmen bu belgeleri de açıklayacaklarının altını çiziyor.
İki hafta daha sitenin yayın kurulu ve adı açıklanmayan medya kaynaklarınca taranacak belgelerin 2004-2010 yılları arasında Afganistan’daki savaş suçlarını içerdiği düşünülüyor. (wikileaks.org)