Windows 9 için Nisan 2015 beklentisi

Windows 9 için Nisan 2015 beklentisi
Windows 9 için Nisan 2015 beklentisi

2012 yazından sonra satışa sunulan Windows 8 işletim sistemini geçen sene kapsamlı Windows 8.1 güncellemesi takip etti ama hala bazı kullanıcılar Windows 7den üstün olmadığını düşünüyor ve PC üreticileri bile Windows 7 seçeneği sunmaya devam ediyor. Eski efsane Windows XP içinse güncelleme desteği birkaç ay sonra kesilecek. Microsoftun yeni hedefiyse Windows 9 işletim sistemi.

Gelecek nesil Windows işletim sisteminin ilk kez bu seneki BUILD konferansı sırasında ilan edilmesi bekleniyor. Nisan ayında gerçekleşecek olan etkinlikte gerekli bilgiler ortaya çıkabilir. Windows 8den çok da tatmin edici sonuçlar alamayan Microsoftun yakında tüm gücüyle Windows 9a odaklanacağı iddia ediliyor. Doğru açıklamalarıyla bilinen Winsupersite sitesine göre projeye yeşil ışık yakıldı.

Site yöneticisi Thurrottun açıklamasına göre kod adı Threshold olan Windows 9 projesinde görünüm Windows 7yi andıracak ve Windows 8de yer alıp ilgi görmeyen bazı özellikler ortadan kaldırılacak. İşletim sisteminin PC sürümünde Metro arka plana itilecek ve mobil cihazlarda yeniden tasarlanmış Metro arabirimi ön plana çıkacak. Microsoftun yönetim ve şirket genelinde yeniden yapılanma içine girdiği de biliniyor.