Xbox One kolunun maliyeti 100 milyon dolar!

Xbox One kolunun maliyeti 100 milyon dolar!
Xbox One kolunun maliyeti 100 milyon dolar!

Sony PlayStation 4ün oyun kolunda radikal değişiklikler yapadursun, Microsoftun Xbox One oyun kolunu geliştirmek için 100 milyon dolar yatırım yaptığı ortaya çıktı!

GamesBeat adlı popüler oyun sitesi yeni nesil konsolların oyun kollarını değerlendirmek için detaylı bir araştırma yaptı. Xbox 360ın oyun kolunun Redmondda geliştirilip çeşitli düzenlemeler yapılıp sınıfının en iyisi donanımlar kullanılmasıyla Xbox Oneın yeni oyun kolu ortaya çıktı. Xboxın aksesuarlardan sorumlu genel müdürü Zulfi Alamın da baskısıyla en iyi oyun kolunun üretilmesi sürecine toplamda 100 milyon dolardan fazla yatırım yapıldı.

Araştırma süreci boyunca oyun kolundan çeşitli kokuların yayılması için kartuşlu bir sistem ve doğrudan oyun kolundan duvara görüntü yansıtabilecek projektör gibi şeyler denendi. Bu ekstrem özelliklerin oyun kolunun bataryasını sömürmesi ve şirketin duruşuna pek uygun olmadığı kanısına varılınca bunlardan vazgeçilerek daha gelenekçi bir model ortaya çıktı.

Tabii Xbox Oneın bir koku salgılayıcısına sahip olmasını beklemiyoruz, ancak Olsaydı nasıl olurdu acaba? diye düşünmemek elde değil.