XP'nin ilk tartışmaları

25 Ekim tarihinde bütün dünyada piyasaya sürülen Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows XP, PC ve internet tarihinde yeni bir sayfa açma peşinde.

25 Ekim tarihinde bütün dünyada piyasaya sürülen Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows XP, PC ve internet tarihinde yeni bir sayfa açma peşinde. Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü Mustafa İçil, "Microsoft şimdiye kadarki yaklaşımlarını bir kenara bırakıp yepyeni bir sayfa açıyor" şeklinde olayı özetliyor. XP, birçok yeniliği beraberinde getiriyor ancak içinde kimi tartışılacak noktalar da yok değil. İşte ses getirmesi beklenen konulardan birkaçı:

  • Ürün Etkinleştirmesi: XP'yi kopya ya da değil bir şekilde alarak bilgisayarınıza yüklediğinizde önünüzde sadece 30 gün var. O zamana dek yapmadıysanız XP kendisini kilitliyor ve internetten ya da telefonla Microsoft'a seri numaranızı vermeden, yani etkinleştirmeden bir daha açılmıyor. Bu sistemin kopya kullanımı tamamen önleyeceği düşünülüyor.
  • Windows Messenger: ICQ ve benzeri mesajlaşma yazılımlarına rakip olarak yarattığı Messenger, yeni bir yazılım değil. Ancak şimdiye kadar sonradan yüklenerek kullanılan bu yazılım artık XP ile birlikte yüklü geliyor ve sistemle entegre çalışarak son derece gelişmiş bir hizmet veriyor. Ancak bu 'birlikte gelme' konusu rakipleri gerdi ve dava hazırlıkları başladı bile.
  • Windows Media Player: XP ile birlikte hayatımıza girmesi beklenen teknolojilerden birisi de DRM. Bu teknoloji, Microsoft'un MP3 formatına karşı geliştirdiği WMA formatıyla birlikte çalışıyor ve korsan kopyalamayı engelliyor. Gerçi bu sistem bir hacker tarafından geçtiğimiz hafta kırıldı ancak Microsoft şimdiden 275 firmayla ortak çalışma kararı aldı.