XP'ye 3 gün kaldı!

Microsoft'un Windows 95'ten sonraki en iddialı işletim sistemi olan Windows XP, dünyayla aynı anda Türkiye'de de İstanbul...

Microsoft'un Windows 95'ten sonraki en iddialı işletim sistemi olan Windows XP, dünyayla aynı anda Türkiye'de de İstanbul Mydonose Showland'de yapılacak bir etkinlikle kullanıcılarla buluşacak. 5 bin kişilik bir katılımın beklendiği etkinlikte XP'nin farkları ve bilgisayar kullanımına getireceği yenilikler tanıtılacak. O zamana kadar beklemek istemeyenler için işte birkaç kısa bilgi.
1- Daha etkili bir 'Başlat'
Windows kullanıcılarının tüm yazılım ve belgelere ulaşmak için kullandığı 'Başlat' mönüsü, 98 sürümüyle birlikte bazı yeni özellikler kazanmış, 2000 sürümüyle ise biraz daha gelişmişti. XP sürümünde boyut ve fonksiyon olarak daha geniş ve dinamik bir 'Başlat' mönüsü sizi bekliyor olacak.
2- Daha sade bir masaüstü
Son anda bir değişiklik olmazsa, XP sürümüyle birlikte tertemiz bir masaüstü sizi bekliyor olacak. 'Bilgisayarım', 'ağ komşuları' gibi ikonlara artık ilk
etapta sadece 'Başlat' mönüsünden ulaşabileceksiniz. Alışmak zor gelebilir.
3- Daha güvenli bir Windows
XP, altyapı olarak 2000 sürümünü kullanıyor. Ancak güvenlik ve performans konusunda önemli geliştirmeler yapılmış. Böylelikle hem bir sunucu, hem de kişisel amaçlı kullanımlar için bir nebze de olsa güvenlikli bir ortam sağlanmış. Şifreleme, firewall gibi araçlar standard olarak geliyor.
4- Daha renkli bir arayüz
Windows kullanıcıları şimdiye kadar güvenli kullanım ile göze hoş görünen bir kullanım arasında tercih yapmak zorundaydılar. XP ise her ikisini bir anda sunmayı başarıyor. Üstelik birçok işlemi çok basit arayüzlere sığdırarak.
5- Daha yeni sürümler
Microsoft'un son bombası XP, bu kadar özelliğinin yanısıra, kullamakta olduğunuz
İnternet Exploler, Media Player gibi popüler yazılımların da en son sürümlerini içinde barındırıyor. Özellikle Media Player ve birçok kişinin ilk defa tanışacağı Microsoft Messenger ilgi toplayacağa benziyor.