Yaratıcı beyinler Hürriyet Hackathon'da buluştu

Yaratıcı beyinler Hürriyet Hackathon'da buluştu
Yaratıcı beyinler Hürriyet Hackathon'da buluştu
Mobil içerik konusundaki uygulama ve yazılım uzmanları, Hürriyet Mobil Hackathon'da bir araya geldi. 42 saat boyunca mobil içerik geliştirmek için kamp kuran onlarca ekip, daha önce hiç yapılmamış yeni mobil yazılımlar keşfetmek için birbirleriyle yarıştı.

Hürriyet, 10-12 Nisan tarihleri arasında Urbanstation Maslak’ta Türkiye ’nin ilk mobil içerik hackathonunu gerçekleştirdi.

Her türlü medya içeriği ve mobil teknolojiyi kullanan, 110 kişiden oluşan 49 ekip, 42 saat süren hackathon boyunca hayal güçlerinin sınırlarını zorlayarak istedikleri yazılım ve uygulamayı geliştirdi. Herhangi yazı, foto, video içeriği mobil ile buluşturacak giyilebilir teknolojiler dahil her türlü mobil cihaz için yapılan uygulama, kullanıcı deneyimi, servis sunabilen yazılımların tamamı değerlendirmeye alındı.

Değerlendirmeye başarıyla tamamlanmış 39 proje katıldı.

Konuyla ilgili Hürriyet Bilgi Teknolojileri Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Reha Argaç, yaratıcı fikri olan gençler ve dijitale dokunan herkes  için bu etkinliğin önemine dikkati çekerek, “geçirdiğimiz dijital dönüşümün bir parçası olan tasarım ve yazılım konusu bizim için çok önemli, Hürriyet Mobil Hackathon ile hem yeni projelerin oluşumuna destek olacağımızı, hem de uzmanlık yolunda başarılarını ispat etmek isteyen yaratıcı gençleri teşvik ederek dijital dünyanın önemli bir oyuncusu olmaları konusunda motivasyon sağlayacağımızı düşünüyorum, ilgiyi ve gençlerin enerjisini gördükçe bu ve benzer etkinliklerimizin devam ettirmeye olan inancımız daha da artıyor” dedi.

YAZILIM VE PROGRAMLARI UZMAN JÜRİ DEĞERLENDİRDİ

Hackathon’a katılan ekipler alanında uzman jüri tarafından değerlendirildi. Hürriyet Mobil Hackathon jüri üyeleri arasında; Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Hürriyet Bilgi Teknolojileri Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Reha Argaç, Hürriyet e-business Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Kamil Özörnek, Doğan Online İş Geliştirme Bölüm Başkanı Emre Ekmekçi, Aslanoba Capital CTO’su Umut Gökbayrak, TMOB COO’su Salih Özkan, Tikle – CTO’su Barış Güzelordu yer aldı.

Ekiplerin canlı oylama ile birbirlerini de değerlendirdikleri oylamada jüri; oylama sonuçlarına ek olarak fikrin orijinalliği, yazılım kalitesi, fonksiyonelliği, bütünselliği ve sağladığı fayda gibi kriterlere göre değerlendirdi ve kazanan ekipleri belirledi. Hackathon’u kazanan ekipler ve projeleri ise şöyle:

1 . If True: Kolektif şekilde video hazırlayıp paylaşma platformu.
2. BOUN: Gündemdeki haberleri Twitter , Facebook, Instagram gibi kaynaklardan topladığı bilgilerle kullanıcıya belirli vakitlerde sunma ve gamification ile teşvik etme uygulaması.
3. DEVS: Haberleri otomatik etiketleyerek içerik zenginleştirme platformu.
3. T2K: Sesli komutla haber okuma sistemi.

Katılımcılar, 12 Nisan Pazar akşamı gerçekleşen kokteylde 2 günün yorgunluğunu attılar.  Hackathon’u kazanan ilk 3 ekibe 10.000-5.000-2.500 TL değerinde hediye çekleri takdim edildi.