Yeni Dünya'dan yitiş öyküleri

Muhtemelen Türkiye'de hiç yabancı uyruklu taksi şoförü yok.

Muhtemelen Türkiye'de hiç yabancı uyruklu taksi şoförü yok. Ancak kimi ülkelerde göçmenlerin ilk aklına gelen meslek dallarından birisi de bu. Özellikle New York, taksi şoförlerinin neredeyse tamamının ABD dışında doğmuş olduğu bir şehir. 12 binden fazla sarı aracın oradan oraya koşuşturup durduğu şehirde 1999 yılında taşınan yolcu sayısı 241 milyonu geçiyor.
Bütün bu rakamların yanı sıra taksicilere yönelik saldırıların artmasından sonra tüm taksilere yolcularla şoför arasına kurşun geçirmez mika yerleştirilmek zorunda kalınmış. Peki bu sitenin bu kadar çetrefilli alanla işi ne? Aslında bu site bir televizyon programı ve farklı hayallerle New York'a adım atmış ve taksi şoförlüğüne çakılıp kalmış 5 farklı kişinin hayat hikayelerini, günlük yaşamlarını ve yaşam şartlarını anlatıyor.
Site televizyon programına odaklanmak yerine, internetten ziyaret eden ve programla ilgili hiçbir şey bilmeyen insanlara yönelik bilgilerle donatılmış. Sayfalar arasında çok ilginç detaylar bulacaksınız. Hem New York'u, hem de New York'luları tanımak için son derece mantıklı bir başlangıç noktası.