Zaman öldürülemeyecek kadar kıymetli

Milyarlarca web sayfası içinde her konudan herkese yetecek kadar içerik var. Ancak bilgisayar başında geçirilen kısıtlı zamanın büyük bir bölümü aslında iş amaçlı kullanım için ayrılan saatlere denk geliyor.

Milyarlarca web sayfası içinde her konudan herkese yetecek kadar içerik var. Ancak bilgisayar başında geçirilen kısıtlı zamanın büyük bir bölümü aslında iş amaçlı kullanım için ayrılan saatlere denk geliyor. Ve kişisel direnç çoğu zaman fayda sağlamıyor. Neyse ki bu konuyu da çözmek için tatlı-sert yöntemler yine bilgisayar ve internet yardımıyla geliyor.
Ücretsiz olarak kaydolup sadece 1 MB büyüklüğünde bir yazılım yükleyerek dahil olduğunuz RescueTime hizmeti de bunlardan birisi. Bu hizmet sayesinde internet üstünden istediğiniz anda bilgisayar başında geçirdiğiniz zamanın raporunu görebiliyorsunuz. Hangi sitede ne kadar vakit geçirdiniz, iş veriminizden ne kadar kaybettiniz hepsi grafik göstergeler ve tarihçeli istatistiklerle göz önüne geliyor.
Kişisel sürümü kendinizi daha iyi tanıtıp 'terbiye etmeye' odaklanırken kurumsal sürümü 'çobanlık' rolünü üstleniyor. Yazılım aracılığıyla kendinize hedefler koymanız da mümkün. Böylece azim ve kendinize söz geçirmenin ne kadar mümkün olduğunu da görebiliyorsunuz.
RescueTime yazılımı sadece internet seyrinizi değil bilgisayarınızda kullandığınız yazılımları da takip ederek raporluyor. Özetle bilgisayar başında ne yaptığınıza dair aslında farkında olmadığınız ayrıntılardan dolayı sizi bile hayrete düşürecek sonuçlar bu araç sayesinde ortaya çıkıyor.
Tek tedirgin edici özelliği bu bilgileri aynı zamanda yazılımı geliştiren firmanın da takip ediyor olabilme riski.