Tokat yazma baskısının ünü sınırları aştı

Tokat yazma baskısının ünü sınırları aştı
Tokat yazma baskısının ünü sınırları aştı
- El baskısı yazmalarıyla ünlü Tokat'ta üretilen elbise, şal, pareo, bandana gibi ürünler, gurbetçiler aracılığıyla KKTC, Almanya ve Hollanda'daki tüketicilere ulaşıyor

TOKAT (AA) - RECEP BİLEK - El baskısı yazmalarıyla ünlü  Tokat'ta, aynı teknikle üretilen elbise, şal, pareo, bandana gibi ürünler, Türkiye 'deki turistlik bölgelerin yanı sıra gurbetçiler aracılığıyla ulaştığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC),  Almanya ve Hollanda'da da ilgi görüyor. 

Yazmacılar Hanı'nda faaliyet gösteren Hüseyin Er, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesleğe 43 yıl önce Tokat yazması üretimiyle başladığını ancak son yıllarda ürün çeşidini artırdıklarını söyledi. 

Er, 36 çeşit ürün ürettiklerini ifade ederek, ürünlerinin el baskısı olması ve baskı çeşidinin bol olmasından dolayı tercih edildiğini kaydetti.

Atölyesinde günlük 350-400 elbiseye baskı yaptığını ifade eden Er, yılın 12 ayı çalıştıklarını ve hazırladıkları ürünleri yaz aylarında satışa sunduklarını anlattı. 

Er, müşterilerinin daha çok sahil bölgelerinde olduğunu belirterek, "Ürünlerimizi ağırlıklı olarak sahil kesimi Ege ve Akdeniz bölgelerine satıyoruz. Elbise, pareo, şal, bandana gibi ürünlerin yüzde 98'ini Alanya, Antalya, Kemer, Kaş gibi şehirlere satıyoruz" dedi. 

Ürünlerini KKTC, Almanya, Hollanda'ya da gönderdiklerini ve buralarda çok beğenildiğini belirten Er, "Almanya'da yaşayan Niğdeli bir kızımız, araştırmış bizi buldu. Geldi, bizimle diyaloğa girdi, ona buradan devamlı ürün gönderiyoruz. Hollanda'ya da sergiye gitmiştim, orada baskı çalışması yaptık. Orada da bir kişi bizi buldu, ürünlerimizi beğendi, devamlı kendisine satması için ürün gönderiyoruz. Onlar sayesinde ürünlerimiz yurtdışına açılmış oldu" şeklinde konuştu.

Ürünleri toptan fiyatına sattıklarını belirten Er, tuniği 17, elbiseyi 18, şalı 7, pareoyu 7, çantayı 2,5, fuları 4 liradan, sofra bezlerinin ise 9-15 lira arasında alıcı bulduğunu kaydetti.

Er, Marmara, Mimar Sinan, Karadeniz Teknik üniversiteleri ile  Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'nde de el baskısı dersleri verdiğini sözlerine ekledi.