19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
- Trabzon, Rize, Çorum, Amasya, Gümüşhane, Sinop, Ordu, Artvin ve Bayburt'ta törenler düzenlendi

TRABZON (AA) - 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Trabzon, Rize, Çorum, Amasya, Gümüşhane, Sinop, Ordu, Artvin ve Bayburt'ta düzenlenen törenlerle kutlandı.

Trabzon Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Program, buradaki törenin ardından 19 Mayıs Spor Salonu'nda günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması ve müzik gösterileriyle devam etti.

Halk oyunları gösterilerinin de sunulduğu tören, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

Törene, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hayrettin Akçıl, Adalet Komisyonu Başkanı Turan Ahmet Taşkaya, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, vali yardımcıları, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Sinan Mamak, Polis Yüksekokulu Müdürü Metin Sevil ile veliler ve öğrenciler katıldı.

- Çorum

Çorum Hürriyet Meydanı'nda bir araya gelen öğrenci ve sporcular, Yunus Emre Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na yürüdü. Burada Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Anıttaki tören, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin çelenklerini sunmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

Daha sonra Atatürk Spor Salonu'nda devam eden programda halk oyunları gösterileri sunuldu, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Törende, 19 Mayıs konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Törene, Vali Ahmet Kara, AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu ve Cahit Bağcı, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ahmet Çelik, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

- Sinop

Sinop Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Haşim Murat Öztürk, burada yaptığı konuşmada gençlere seslenerek, "Türk gençliği olarak sizler, kendinize duyulan güveni asla boşa çıkartmayacak, Atatürk'ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk milletine karşı görev ve sorumluluklarınızı en güzel şekilde yerine getireceksiniz. Buna olan inancımız sonsuzdur" dedi.

Törende, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi, ardından Gençliğin Ata'ya Cevabı ile şiirler okundu.

Törene, Vali Yardımcısı Ekrem Yaman, Belediye Başkanı Baki Ergül, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Hüseyin Sevim, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Emniyet Müdürü Yusuf Biner, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

- Amasya

Amasya Saraydüzü Kışla Binası önünde toplanan öğrenciler ile protokol üyeleri, Yavuz Selim Meydanı'na kadar ellerinde Türk bayraklarıyla yürüdü.

Burada Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kent Meydanı'nda devam etti.

Törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki tekvando, jimnastik, eskrim, karate ve güreş takımı sporcuları, gösteri sundu. Ardından sahne alan Amasya halk oyunları ekibi, törene katılanlara eğlenceli dakikalar yaşattı.

Törene, Vali İbrahim Halil Çomaktekin, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, kurum ve kuruluşların temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

- Gümüşhane

Gümüşhane Valiliği bahçesinde Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Buradaki tören, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdür Vekili Selman Eroğlu'nun Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından tamamlandı.

Kutlamalar daha sonra, Zafer Meydanı'nda devam etti. Törene, Vali Yücel Yavuz, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Erdal Eren, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, diğer ilgililer, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Eroğlu, burada yaptığı konuşmada,  Mustafa Kemal Atatürk 'ün Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 96'ncı yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Yücel ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Öğrenciler tarafından günün önemine ilişkin şiirlerin seslendirildiği törende, "19 Mayıs Kurtuluş" adlı gösteri sahnelendi.

Kutlamalar, dans ve sporcuların gösterilerinin ardından sona erdi.

- Rize

Rize'de, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, yürüyüş düzenlendi. 

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende,  Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Mustafa Çelik Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden programda, "Gençlik Yürüyüşü" düzenlendi. 

Çelik, törende yaptığı konuşmada, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 96. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, "19 mayıs 1919'da Samsun'dan yakılan özgürlük ateşi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. 19 Mayıs ve benzeri anlamlı günleri kutlarken veya anarken günümüzle geçmişimizin muhasebesini yapıp Atatürk'ün ve aziz şehitlerimizin hatıralarını dünden daha fazla çıkarak kutlamalıyız" dedi.

Törene, Rize Vali Yardımcısı Yılmaz, Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Mustafa Çelik ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve öğrenciler katıldı. 

- Artvin

Artvin'de valilik önünde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okumasıyla başladı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yetim'in konuşmasının ardından öğrenciler şiirler okudu. 

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü halk oyunları ekibinin gösteri sunduğu törende, Gençlik Haftası dolayısıyla düzenlenen çeşitli spor müsabakalarında dereceye giren mahalle muhtarları ve öğrencilere ödülleri verildi.

Gürcistan'ın Ahmeda ilçesine bağlı Çeçen köyleri ekibi ile çeşitli halk oyunları topluluklarının gösteri sunduğu törende, Vali Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe de horon oynadı.

Vali Cirit ve beraberindekiler, tören alanında kurulan gençlik ve yetenek avcısı stantlarını gezdi.

Törene, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, daire amirleri, öğrenciler, gençler ve vatandaşlar da katıldı.

- Ordu

Ordu'da, Şarkiye Mahallesi'ndeki Atatürk Anıtı'na çelenk koyulmasıyla başlayan kutlamalara, Cumhuriyet Meydanı'nda devam edildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından halk oyunları ekipleri ile judo, boks, karate, güreş, tekvando, vuşu, muay thai ve bisiklet gösterileri gerçekleştirildi.

Gençlik Merkezi'nin müzik dinletisi sunduğu program, ulusal ve uluslararası faaliyetlerde başarılı olan sporculara ödül verilmesiyle sona erdi.

Programa, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Gürsoy, Baro Başkanı İlhan Kurt, Vali Yardımcıları Salih Keser, Halil Karbuz ve Fatih Görmüş, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ömer Yılmaz, daire müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

- Bayburt

Bayburt Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Genlik Merkezi önünden başlayıp Atatürk Anıtı önünde sona eren "Gençlik Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Cengiz Karakaşoğlu'nun konuşmasının ardından ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren sporculara, Vali Yusuf Odabaş, AK Parti Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Nail Yiğit tarafından ödül verildi.

Halk oyunları ve sportif gösterilerinin sunulduğu, müzik dinletisinin gerçekleştirildiği tören alanındaki resim, tezhip, ebru ve fotoğraf stantları gezildi.

Törene Vali Odabaş, Milletvekili Özbek, Garnizon Komutanı Yiğit'in yanı sıra Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz,  Bayburt Üniversitesi Rektör Vekili  Prof. Dr. Sezgin Akbulut, bazı kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.