24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
- Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt'ta, "Öğretmenler Günü" çeşitli etkinliklerle kutlandı

TRABZON (AA) - "24 Kasım Öğretmenler Günü",  Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt'ta, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, Vali Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Turgay Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Hayreddin Akçıl, Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, Emniyet Müdürü Murat Köksal, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, daire amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Vali Öz, yaptığı konuşmada, öğretmenliğin çok kıymetli, fedakarlık isteyen, her zaman minnet ve şükran duyulan bir meslek olduğunu belirterek, "Zaman zaman öğretmenlerimizin yaşadığı bu duygu ve güzellikten ötürü öğretmenlik mesleğinin kıskanmıyor değiliz. Şüphesiz ki bugünlerimizin mimarı, yarınlarımızın imarı, toplumsal ve kişisel olarak bugünlerimizi, yarınlarımızı şekillendiren öğretmenlerimizdir" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu ise 24 Kasım 1928'de Bakanlar Kurulu kararıyla Mustafa Kemal Atatürk 'ün "başöğretmen" ilan edildiğini kaydederek, "Mustafa Kemal Atatürk'e, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun verdiği bu önem, bütün milletimizin gönlündeki önemdir. Bu kutsal mesleğin mensupları öğretmenlerimizi biz de çok seviyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Öz, emekli olan öğretmenleri temsilen bazı öğretmenlere hizmet şeref belgelerini verdi.

Program, çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

-Rize

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde devam edildi.

Törene, Rize Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Yağız, İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş ile öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Vali Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, öğretmenin, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden sürekli önünde giden bir "gönül eri" olduğunu söyledi.

-Artvin

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'ndeki törene, Vali Vekili Hasan Ongu, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip,  İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Turhan, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Vali Kemal Cirit'in eşi Seval Kaya Cirit, daire amirleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Törende, çeşitli konuşmaların ardından düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere hediyeleri verildi.

Tören, göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmesinin ardından sona erdi.

- Gümüşhane

Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesince Gümüşhane Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, Vali Yücel Yavuz, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Şahinkaya,  törende yaptığı konuşmada, dünya tarihinde olduğu gibi Türk tarihinde de öğretmenliğin çok eski bir uğraş alanı olduğunu belirterek, Türkiye'de, Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Türk eğitim sisteminin çağdaş temellere oturtulduğunu söyledi.

Öğretmenlerin eğitim sistemi sayesinde, bireyleri öngörülen hedeflere yönelten, bilgi, beceri ve davranış değişikliği kazandıran sürece liderlik ettiklerini ifade eden Şahinkaya, "Bugün bütün dünyada, milletlerin yetişmişlik düzeyleri, eğitimlerine verdikleri önemle ölçülmektedir. Dolayısıyla milletlerin hedeflerine ulaşmalarında en önemli unsurlardan biri öğretmenlerdir. Öğretmenliğin önemi de bu büyük hedeflerin merkezinde olmasından ve de özünde insan oluşundan kaynaklanmaktadır" dedi.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmesinin ardından Vali Yavuz, emekli öğretmenler adına Cemal Karabulut'a hizmet şeref belgesi ve çiçek verdi.

Program, Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi korosunun hazırladığı öğretmenler oratoryosuyla sona erdi.

-Bayburt

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan etkinlikler, Şair Zihni Kültür Merkezi'ndeki "24 Kasım Öğretmenler Günü" programıyla devam etti.

Programa, Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, Jandarma Komutanı Jandarma Albay İsmail Ferhat Özbaş, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Vali Odabaş, burada yaptığı konuşmada, eğitim mesleğinin en önemli unsurunun öğretmenler olduğunu söyledi.

Öğretmenlerin en önemli görevinin, çocukları ve gençleri, yarınki güçlü Türkiye'nin büyükleri, yetkilileri ve sorumluları olacak biçimde imanlı, inançlı, ahlaklı, bilgili yetiştirmeleri olduğunu belirten Odabaş, "Öğretmenlik, yüreğini ortaya koyanların mesleğidir. Sevgi duymadan, yüreğinin sevgisini ve bilgisini aşkla ortaya koymadan öğretmenlik mesleğinin yapılması mümkün değildir" dedi.

Program, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni, emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi ve gün dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere hediyelerinin verilmesiyle sona erdi.