Artvin'deki sel ve heyelan

Artvin'deki sel ve heyelan
Artvin'deki sel ve heyelan
- Trabzon Meteoroloji 11. Bölge Müdürü Gültekin: - "Hopa'da meydana gelen yağış, şu ana kadar meydana gelen en kuvvetli yağış olarak 53 yıllık kayıtlarımıza geçti" - "İlçede 50 kilogramın üzerinde yağışlar bekleniyor. Dere yatakları hafriyat ve çamurlarla dolu. Dolayısıyla şu an bu mevsimde bu anda yağacak her bir yağmur damlası az da olsa tehlike meydana getirebilir"

TRABZON (AA) - Trabzon Meteoroloji 11. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, Hopa'da sel ve heyelana neden olan yağışın tüm zamanların rekorlarını alt üst ettiğini belirterek, "Şu ana kadar meydana gelen en kuvvetli yağış olarak 53 yıllık kayıtlarımıza geçti" dedi. 

Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve bölgesel tahmin merkezinin afet öncesi kuvvetli sel ve yağış olabileceği beklentisiyle bölgeyi takibe aldığını anımsattı.

Bu nedenle cuma günü bölgeye değerlendirme raporu çektiklerini ifade eden Gültekin, şu bilgileri aktardı:

"Bölgedeki bütün birimlerimize 'pazar günü saat 12.00 itibarıyla kuvvetli sel ve yağış olabileceği'ne dair ihbar verildi. Bu ihbar verildikten sonra Hopa Meteoroloji Müdürlüğümüze durum bildiriliyor ve Meteoroloji Müdürümüz gerek kaymakamlık gerek belediye nezdinde görüşmelerde bulunuyor. Görüşmelerin ardından da belediyelerden saat başı anonslar yapılmaya başlandı. Vatandaşlarımız önceden tedbiri aldı ve oluşabilecek can ve mal kaybı büyük oranda engellemiş oldu ancak Hopa'da meydana gelen sel olayı tüm zamanların en şiddetli yağışı olduğu için tahribatların önüne geçmek mümkün olmadı ama en az hasarla kurtulduğumuzu düşünüyorum."

Değerlendirme yapılırken geçmiş yıllardaki yağış verilerinin de dikkatte alınması gereğine dikkati çeken Gültekin, "Geçmiş yıllarda tüm zamanların en kuvvetli yağışı 2012'de 24 saatte düşen 338 kilogram yağış miktarıdır. Geçmiş yıllarda bu 338 kilogramın 170 kilogramı 12 saat içerisinde gerçekleşiyor" dedi.

Hopa'da yaşanan afet sırasında ise metrekareye 6 saat içerisinde 187 kilogram yağış düştüğünü anımsatan Gültekin, "Bu 12 saat içerisinde 255 kilogram ve dolayısıyla önceki sel olaylarında tüm zamanların en kuvvetli yağışında 12 saatte 170 kilogram yağış düşerken Hopa selinde 6 saatte 187 kilogram yağış kaydedildi. Hopa selindeki yağış miktarı, bütün önceki rekorların iki katından fazla yağış anlamına geliyor" diye konuştu.

-"Yağış 53 yıllık kayıtlarımıza geçti"

Derelerle yataklarının görev alanlarına girmediğini anımsatan Gültekin, "Biz meteoroloji olarak tahmin yapıyoruz. Bizim görevimiz de meydana gelebilecek yağış boyutlarını tahmin edip yerel yöneticilerimizi ve vatandaşlarımızı önceden uyarmaktır. Hopa'da meydana gelen yağış da tüm zamanların rekorlarını alt üst ederek yağış miktarı bakımından ikiye ve üçe katlayarak meydana gelen bir yağış olduğu için normal görünen bir yağış değildir. Hopa'da meydana gelen yağış şu ana kadar meydana gelen en kuvvetli yağış olarak bizim 53 yıllık kayıtlarımıza geçti. Bir anda meydana geldiği için dere yatakları artık o suyu taşıyamadı, sel ve heyelanlara yol açtı" ifadelerini kullandı.

Bu mevsimde kuvvetli yağışlar görülebildiğini vurgulayan Gültekin, "Deniz sıcak. Hava yukarı atmosferde soğumaya başlıyor ve ağustosun son periyodu ile eylül ayları kuvvetli yağışlar için en uygun mevsimlerdir. Geçmiş yıllara baktığımızda da eylül ve ağustos ayı içerisinde 200 ile 300 kilogram civarında kuvvetli yağışlarımız meydana gelmiş. Kuvvetli yağış sezonundayız" dedi.

Gültekin, bölgede en son 2012'de kuvvetli yağış yaşandığını hatırlatarak, "Bu da tüm zamanların en kuvvetli yağışıydı. Önce 2012'de gerçekleşti ardından da 3 yıl sonra 2015'de rekor üstüne rekor kırmaya başladı" şeklinde konuştu.

-"Hopa'da 50 kilogramın üzerinde yağışlar bekleniyor"

Hopa'nın Türkiye 'nin en fazla yağış alan bölgelerinden biri olduğuna işaret eden Gültekin, "Hopa'da bugün itibarıyla da 50 kilogramın üzerinde yağışlar bekleniyor. Dere yatakları hafriyat ve çamurlarla dolu. Dolayısıyla şu an bu mevsimde bu anda yağacak her bir yağmur damlası az da olsa tehlike meydana getirebilir" diye konuştu. 

Gültekin, beklenen yağışın sele yol açma ihtimali bulunduğunu kaydederek vatandaşlara "dikkatli olmaları" uyarısında bulundu.

Alınması gereken bireysel önlemlere dikkati çeken Gültekin, "Vatandaşlarımızın dere yataklarından uzak durmaları gerekir. Dere yataklarında yapılaşmaya gidilmemesi gerekir. Dere yataklarının temiz tutulması önemlidir. Özellikle köprü menfezlerini, dere yataklarını tıkayacak hafriyatların oraya dökülmesinden kaçınılmalı. Binaların da sağlam zemine oturtulması gerekir" görüşünü dile getirdi. 

Böyle bir felaketin bir daha yaşanmamasını dileyen Gültekin, "Biz elimizden gelen tedbirleri aldıktan sonra takdir Allah'ın. Bu son felaket gerçekten önüne geçilmesi mümkün olmayacak bir felaketti" dedi.