Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:

Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:
Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:
"Borçlara baktığımızda 10 yıl önce mi Türkiye'nin omuzlarındaki yük daha ağırdı, şimdi mi? Hiç şüphesiz şimdi ağır"

TRABZON (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, ülkedeki işsizlik oranının arttığını ileri sürerek, "Borçlara baktığımızda 10 yıl önce mi Türkiye 'nin omuzlarındaki yük daha ağırdı, şimdi mi? Hiç şüphesiz şimdi ağır" dedi.

Kamalak, partisince bir restoranda düzenlenen toplantıda, ülkede son 10 yıldır problemlerin ağırlaşarak varlığını sürdürdüğünü öne sürdü.

İşsizlik oranının arttığını savunan Kamalak, "10 sene önce mi Trabzon'da işsizlerin sayısı fazlaydı, şimdi mi? Türkiye genelinde işsizlerin sayısı 10 yıl önce mi daha fazlaydı, şimdi mi? Bakıyoruz hem oransal hem de sayısal olarak ne yazık ki bir artış var. Borçlara baktığımızda ise 10 yıl önce mi Türkiye'nin omuzlarındaki yük daha ağırdı, şimdi mi? Hiç şüphesiz şimdi ağır" ifadesini kullandı.

Kamalak, Suriye, Irak ve Libya bölge gibi ülkeleriyle ilişkilerin 10 yıl öncesine göre daha kötü olduğunu da ileri sürdü.

Taşeron işçi uygulamasını eleştiren konusuna Kamalak, "Çağdaş kölelerimiz olan taşeron işçilerimizin durumuna bakalım. 10 yıl önce mi taşeron işçilerimizin sayısı daha fazlaydı, yani kölelerimizin, şimdi mi daha fazla? Sanıyorum 10 yıl önce çağdaş kölelerimizin, yani taşeron işçilerimizin sayısı 384 bindi, şu anda 2 milyona yaklaşmış durumda. Bu halde mevcut iktidarın 'bu problemleri ben çözebilirim' demesi mümkün mü? Diyemiyor zaten" diye konuştu. 

Kamalak, temel problemlerin çözümüne ilişkin bir cümle duyulamadığını da öne sürerek, şu görüşleri dile getirdi: 

"(Karadeniz'de işsizliği biz hallederiz bize oy verin) diyor mu sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ya da milletvekili adayları, duyuyor musunuz? 'Borçları biz hafifletiriz, bize oy verin' diyor mu? 'Gelir dağılımındaki adaletsizliği biz gideririz, oy verin' diyor mu? Yaptıkları şey küfretmek, hakaret etmek, aşağılamak ve dışlamak. Yok paraleldi, yok genel müdürdü. Ana muhalefet partisinin genel başkanı ister genel müdür olsun, ister şube müdürü olsun. Türkiye'de en önemli partilerden birinin genel başkanı. Bir köle olsa ne olur? Bunun üzerinden seçim yürütülüyor."

- "Şartların eşit olmadığı bir seçim"

Eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise antidemokratik bir seçim yasası ile seçime gidildiğini ileri sürerek, "Temsilde adaletin tam sağlanmadığı, dünyanın hiçbir yerinde olmayan yüzde 10'luk baraj, Hazine yardımının adil dağıtılmadığı, milletvekilerinin tercih sistemiyle değil de liderler tarafından belirlendiği seçime gidiyoruz. Şartların eşit olmadığı bir seçim" diye konuştu.

Seçim Yasasının değişmesi için çok çaba sarf ettiklerini anımsatan Destici, "2 yıl önce bütün siyasi partileri gezdik ama Meclis'teki siyasi partilerinin hiçbiri samimi davranmadı çünkü mevcut durumun devamından memnunlar. Hazine yardımının sadece üç partiye verilmesinden memnunlar. Yani burada bir tekelleşme ve hegemonya var" ifadesini kullandı.

-"Artık kavga bitmeli"

Destici, spor dünyasından gelişmeleri de değerlendirdi. 

Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki kavgayı artık bitirmek gerektiğini ifade eden Destici, "Çünkü iki kulübün yıllara varan dostluğu var. 'Bir musibet, bin nasihattan hayırlıdır' derler. Bu saldırının olmasını istemezdik. Allah'a hamdolsun ölen ya da yaralanan olmadı. Bundan ders alınır ve hayra vesile kılınır. Ben şahsen Trabzon ve Fenerbahçe'nin dost olmasını arzu ediyorum. Bunun hem Trabzon hem Fenerbahçe açısından birlik ve beraberliğe katkı sağlayacağını düşünüyorum" görüşünü savundu.