Şampiyon, olimpiyat madalyasıyla bırakmak istiyor

Şampiyon, olimpiyat madalyasıyla bırakmak istiyor
Şampiyon, olimpiyat madalyasıyla bırakmak istiyor
- Hamza Yerlikaya'dan sonra Türk güreş tarihinde grekoromen stilde üç kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ikinci sporcu olan Selçuk Çebi, Rio Olimpiyat Oyunları'nda mindere veda etmeye hazırlanıyor - Selçuk Çebi: "Şu andaki düşüncem Rio'dan sonra bu sporu aktif olarak sonlandırmak. Kapanışı da olimpiyat madalyasıyla yapabilirsek bizim için çok iyi olur"

TRABZON (AA) - SELÇUK KILIÇ - ABD'nin Las Vegas kentinde organize edilen Dünya Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak, Hamza Yerlikaya'dan sonra Türk güreş tarihinde grekoromen stilde üç kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ikinci sporcu olan Selçuk Çebi, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda güreşe veda etmeye hazırlanıyor.

Bugüne dek 6 kez dünya şampiyonalarına katılan Trabzonlu milli sporcu, 2009 yılında Danimarka'da, 2010 yılında Rusya'da ve bu yıl da ABD'de olmak üzere üç kez dünya şampiyonluğuna ulaştı. Selçuk Çebi, 2011 yılında İstanbul 'da gümüş, 2014 yılında Özbekistan'da bronz madalya elde ederek katıldığı 6 dünya şampiyonasının 5'inden madalya ile döndü. 

Avrupa organizasyonlarında da madalyaları bulunan 33 yaşındaki milli güreşçi, öncelikle ilkbaharda yapılacak turnuvalarda Rio Olimpiyatı vizesini almak, ardından da olimpiyat madalyasına ulaşıp spor yaşamını tamamlamak istiyor.

 

- "Tek eksik olimpiyat madalyası"

 

Selçuk Çebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne dek sporda olimpiyat madalyası hariç her türlü başarıyı yakaladığını belirtti.

Dünya Şampiyonası'nda 80 kiloda kota olmadığı için daha önce iki kez dünya şampiyonluğu yaşadığı 75 kiloda olimpiyat vizesi almak istediğini ifade eden Selçuk Çebi, "Önümüzde mart, nisan, mayıs aylarında olmak üzere 3 turnuva var. Bu turnuvalarda vizeyi alarak olimpiyatlara katılmak istiyorum" dedi.

Artık sporu bırakma döneminin yaklaştığını anlatan Selçuk, "Yaşımız sporda kemale erdi, psikolojik olarak da yorulduk. Gençlere fırsat vermemiz lazım. Şu andaki düşüncem Rio Olimpiyat Oyunları'ndan sonra bu sporu aktif olarak sonlandırmak. Kapanışı da olimpiyat madalyasıyla yapabilirsek bizim için iyi olur" diye konuştu.

 

- "Gençlerin önünü açmak lazım"

 

Kariyerinde tek eksiğin olimpiyat madalyası olduğunu ve bunu gidermek için mücadele vereceğini belirten Selçuk Çebi, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar çıktığımız şampiyonalarda birçok başarılarla döndük. ABD'de üçüncü kez dünya şampiyonu olarak güreş tarihine geçtik. Bir tarih yazdım. Olimpiyat madalyası alarak bir tarih daha yazmak istiyorum.  Türkiye 'ye bir olimpiyat madalyası sevinci yaşatarak güreş yaşamamı noktalamak benim için büyük bir mutluluk olacak. Londra'da alamamıştım, Rio'da bu kez almak istiyorum. Gençlerin de önünü açmak adına 2016 yılında mindere veda edeceğim. Genç sporculara da böylelikle yardımcı olmuş olacağız."

Selçuk Çebi, Dünya Şampiyonası'nda 18 yıl aradan sonra takım halinde üç altın madalya kazandıklarını anımsatarak, "Rio'da da takım halinde başarılı olacağımıza inanıyoruz. Bu başarıyı tekrarlayarak ülkemize yeni sevinçler yaşatmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.