Trabzon Valisi Abdil Celil Öz:

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz:
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz:
- "Trabzon'da son yıllarda özellikle turizmde yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçilerimiz bu bölge için önemli fırsat oluşturuyor"

TRABZON (AA) - Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, "Trabzon'da son yıllarda özellikle turizmde yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçilerimiz bu bölge için önemli fırsat oluşturuyor" dedi.

Vali Öz, Armada Grup yetkilisi Dr. Mohammed Rahif  Hakmi ve beraberindeki heyet ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım'ı makamında kabul etti. 

Trabzon'un hem ticaret hem de turizm açısından bölgede önemli bir merkez olduğunu ifade eden Vali Öz, "Trabzon'da son yıllarda özellikle turizmde yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçilerimiz bu bölge için önemli fırsat oluşturuyor. Kültürel anlamda benzerlik olduğu için bu ilişkileri uzun vadeli olarak görüyorum. Turizmdeki hareketlilik ticaret ve yatırımlarla taçlandırılırsa bu birlikteliği sürdürülebilir kılacaktır. Güçlü yatırımcıların burada olması bu gelişmeleri daha güçlendirecek ve kalıcı hale getirecektir" diye konuştu.

Vali Öz, Armada firmasının büyük bir yatırımla buraya giriş yaptığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen ay ön sözleşmesini imzaladığımız fuar, kongre merkezi ve otel inşaatının nihai sözleşmesini yapacağız. Yaklaşık 50 milyon dolarlık bir yatırımıyla bu süreç başladı. Bu, Armada şirketi için Karadeniz ve Trabzon'a giriştir. Önümüzdeki süreçte üzerinde çalıştığımız daha büyük ve kalıcı projeyi netleştirerek kamuoyuyla paylaşacağız ve Trabzon, Karadeniz ve Türkiye için körfez ülkeleriyle yatırım anlamında önemli bir işbirliğinin adımını atmış olacağız. Bu yatırımınız, yeni yatırımcıların buraya cesaretle gelmesine öncülük edecektir. Bu girişiminiz için sizlere teşekkür ediyorum."

Mohammed Rahif  Hakmi ise Körfez ülkeleri ile Trabzon arasında çok derin bağlantılar olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Buradaki bürokratik işlemlerden çok memnunuz. İstediğimiz her konuda bize çok hızlı dönüş oldu. Bölgenin çok güçlü bir altyapısı var. Bu da bizim yatırımlarımızın hızlanmasına vesile olacaktır. Araklı bölgesinde çok büyük makro proje yapmak istiyoruz. Sağlık turizmi konusunda Trabzon'a bir şeyler yapmak istiyoruz. Burada at biniciliği konusunda da yatırım yapmak istiyoruz. At yetiştirme çiftlikleri kurarak at yarışları düzenlemek istiyoruz. Dubai'de yetiştirilmesi zor olan atlar var. Onları burada yetiştirmeyi planlıyoruz. Böylece bir at yetiştirme ve at biniciliği kültürü oluşturmak istiyoruz. Buraya marina yapmayı planlıyoruz. Trabzon'a yapacağımız yatırımlar tüm dünyanın konuşacağı bir yatırım olacak. Sadece körfez ülkelerinden ve Avrupa 'dan değil tüm dünyadan Trabzon'a turist gelecek."