Trabzonspor, CAS'a başvuruyor

Trabzonspor, CAS'a başvuruyor
Trabzonspor, CAS'a başvuruyor
- Bordo-mavili kulüp: "UEFA Temyiz Kurulu, son olarak 18 Eylül'de kulübümüz avukatına yazılı bildirimde bulunmuştur. Buna göre, UEFA soruşturmaya devam etmeyi reddetmektedir. Bu karara karşı kulübümüz avukatlarınca süresi içinde CAS'a başvuruda bulunulacaktır" -"CAS ve FIFA aşamalarının sonunda şike yapan şahıs ve kulüplere gerekli cezaların verileceğine, kulübümüzün şike ile çalınan şampiyonluk kupasına kavuşacağına olan inancımız tamdır"

TRABZON (AA) - Trabzonspor Kulübü, UEFA Temyiz Kurulu'nun başvurularını reddetmesinin ardından Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvuruda bulunacağını açıkladı.

Bordo-mavili kulübün internet sitesinden yayımlanan açıklamada, 2010-2011 sezonunda şike olaylarının yapıldığının spor yargılamasının en üst makamı olan CAS kararlarıyla kesinleştiği ancak bunun Türkiye Futbol Federasyonu tarafından uygulanmadığı savunularak, şöyle denildi:

"UEFA nezdinde kesinleşmiş olan şikenin, Türkiye liglerinde sonuç doğurması için kulübümüz, Mayıs 2014'te UEFA ve FIFA'ya başvuruda bulunmuştur. Şikayetimiz hakkında UEFA soruşturma açmıştır. FIFA ise UEFA aşamasından sonra konuyu ele alacağını yazılı olarak açıklamıştır. UEFA Temyiz Kurulu, son olarak 18 Eylül 2015 günü kulübümüz avukatına yazılı bildirimde bulunmuştur. Buna göre UEFA soruşturmaya devam etmeyi reddetmektedir. Bu karara karşı kulübümüz avukatlarınca süresi içinde CAS'a başvuruda bulunulacaktır."

UEFA ve FIFA soruşturma sürecinin, şike yapılıp yapılmadığıyla ilgili olmadığı belirtilen açıklamada, "Devam eden süreç, varlığı kesinleşen şikeye Türkiye Ligi'nde ceza verilmesiyle ilgilidir. CAS ve FIFA aşamalarının sonunda şike yapan şahıs ve kulüplere gerekli cezaların verileceğine, kulübümüzün şike ile çalınan şampiyonluk kupasına kavuşacağına olan inancımız tamdır. Bu süreç, üzerinde spekülasyon yapılmasına izin verilmeyecek kadar önemli ve hassas bir konu olup, kulübümüz tarafından titizlikle takip edilmektedir" görüşlerine yer verildi.