Trabzonspor Kulübü Başkanı Hacıosmanoğlu:

Trabzonspor Kulübü Başkanı Hacıosmanoğlu:
Trabzonspor Kulübü Başkanı Hacıosmanoğlu:
- "Osmanlıspor maçı bayram sonrası herkesin sinirini bozduğu gibi bizim de sinirimizi bozdu" - "Varsayalım ki futbolcuların parası ödenmiyor. Bu oyuncu kadrosu bu kadar karaktersiz mi? Trabzonspor'da kimsenin parası bugüne kadar kalmamış. Parasını almıyor diye sahada mücadele etmeyecek karaktersiz oyunculardan kurulu değil Trabzonspor takımı" - "Sadece Trabzonspor'un sevdalıları değil Trabzonspor'un ismini duyan, benimseyen bir insan dahi o şampiyonluğun Trabzonspor'a, Türk sporunu kirleten bir insan tarafından verilmesini kabul etmez"

TRABZON (AA) - Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 3-1 kaybettikleri Osmanlıspor maçının herkes gibi kendi sinirlerini de bozduğunu söyledi.

Bordo-mavili takımın 2 Ekim Cuma günü sahasında Torku Konyaspor ile yapacağı maçın hazırlıklarını izleyen Hacıosmanoğlu, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hacıosmanoğlu,  kadroda önemli değişiklikler olmasına karşın sezona iyi başladıklarını belirterek, " Türkiye 'nin gündemini Trabzonspor'un oynadığı futbol meşgul etti. Önemli oyuncular almıştık. Akhisar maçında şanssız bir sonuç aldık. Kazanacağımız maçı berabere bitirdik. Galatasaray maçında da yenilmemize rağmen stat tıklım tıklım doluydu ve taraftar oynadığı futbolla takımı alkışladı. Orada da şans yanımızda değildi. Malum o haftaya damgasını vuran hakem hataları da o maçta yaşandı. 'İş kazası' dedik ama en son Osmanlıspor maçı bayram sonrası herkesin sinirini bozduğu gibi bizim de sinirimizi bozdu" diye konuştu. 

Ligde sadece Trabzonspor'un değil her takımın yenileceğini ancak böyle bir yenilgiyi bünyelerinin kabul etmediğini anlatan Hacıosmanoğlu, "Bunu da 'iş kazası' olarak düşüneceğiz. Trabzonspor'un bunların üstesinden gelecek ve iyi sonuçlar alacak kadrosu var. Biz takıma inanıyoruz. Trabzonspor'un gerçek sevenleri de inansın ve destek olsunlar" ifadelerini kullandı. 

 

-"Takım tarihinde olmayan ödemeleri yapıyoruz"

 

Futbolcuların paralarını alamadığı iddialarının sorulması üzerine, "Evet bir seneden beri ödeyemiyoruz. Kazanacağız, ödeyeceğiz. Onlar da o yüzden oynamıyor" şeklinde kinayeli ifadeler kullanan Hacıosmanoğlu, şöyle devam etti:

"Söylenecek çok şey var da farkındaysanız konuşmuyorum. Konuşmamamı da ahlaktan yoksun insanlar farklı yerlere çekiyor. Geçen sene 9 ay 15 gün ceza aldığım zaman 'artık açık ceza almayacağım' derken, başka tabir de kullanmıştım ve o günden beri konuşmuyorum ve konuşmayacağım da. Konuştuğum zaman da 'kavgayla bu işler olmaz' diyenler bugün konuşmamamı  farklı sebeplere bağlıyorlar. Ben hep söyledim; karakter yapısı olarak bizi susturacak bir güç dünyada yok. Öyle doğduk, öyle büyüdük, öyle yaşayıp öyle öleceğiz. Trabzon'a kendinden çok zarar veren hiçbir unsur yok. Dış düşmanlarıyla biz mücadele ederiz. Bunu söyleyince de 'camiayı bölüyor' diyorlar. Ben maça gitmedim. Galatasaray maçında takım yenildiği zaman protokol tribününde sevinenler vardı. Bunu bana arkadaşlarım söylüyor. Yönetimdeki arkadaşlarım değil. Orada maçı seyreden Trabzonspor'un değerleri söylüyor. Bir ufak olumsuzluk olduğu zaman 'nasıl nereden eleştiririz' diyen insanlarla dolu. Bu bize bir şey katmıyor, bir şey kazandırmıyor."

"Trabzonspor'un yerel basını var" diyen Hacıosmanoğlu, şunları kaydetti: 

"Ulusal basından arkadaşlar da burada. Normalde insanlar takımına sahip çıkarlar. Bir olumsuzluk olduğu zaman onu yıkmak için uğraşmazlar. Kaldı ki kendi yazdıkları yalanlara nasıl inanıyorlar, ben hayret ediyorum. Yabancı oyuncuların parası ödenmiyormuş, Cardozo'yu elçi yapmışlar, paralarını isteyecekmiş. Diğer oyuncuların geçen seneden beri parası ödenmiyor. Varsayalım ki parası ödenmiyor. Bu oyuncu kadrosu bu kadar karaktersiz mi? Trabzonspor'da kimsenin parası bugüne kadar kalmamış. Parasını almıyor diye sahada mücadele etmeyecek karaktersiz oyunculardan kurulu değil Trabzonspor takımı. Kaldı ki biz geldiğimiz günden beri takım tarihinde olmadığı şekilde ödemeleri yapıyoruz. Evet 1 ay, 1,5 ay gecikme oluyor. Kısmi gecikmeler, tamamında da değil yani. Bazen iki ay gecikme oluyor ama geçen aldım hesapları. Şu anda bizim tamamı değil, kısmi olarak 1-1,5 ay gecikmemiz var ama bakarsanız bizimle şampiyonlukta yarışan takımlara, oradaki tanıdıklarınız da onların ne durumda olduğunu söyler. Bu büyük bir başarı yani. Bunun dışında burada hakikaten bir sorun varmış gibi bunu kamuoyuna yansıtmak bu takıma katkı sağlamıyor ki, zarar veriyor. İyi giden işleri nasıl bozarım diye hesap yapmanın kimseye faydası yok."

Trabzonspor'un tapulu malları olmadığını söyleyen Hacıosmanoğlu, "Sonuçta Aralık'ta bir kongre var. Sizin, 'bu takım başarısız olsun da Hacıosmanoğlu gitsin' düşüncesinde olmanıza gerek yok ki. Başarılı olsun, kongrede kazanın, başarılı takımı alıp daha yukarıya taşıyın. Düşmüş bir takımı alıp, ne yapacaksınız?  Bu anlayışın Trabzon'a faydası yok. Bizden iyi yapacağına inandığımız insanlar varsa aday da olmayız, teslim ederiz ama bu takıma destek olmak lazım" diye konuştu.

 

- "Adil olmak çok zor şey değil"

 

Hacıosmanoğlu, hakem hatalarının artması ve Kasımpaşa-Çaykur Rizespor maçında yaptığı hataların ardından hakem Deniz Çoban'ın canlı yayında özür dilemesi ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"Hakemlerin hata yapmamaları lazım. Adil olmak çok zor bir şey değil. Düdüğünüzü adil çalmak, bayrağınızı adil kaldırmak ahlak ile alakalı bir şey. Korkmanın, etki altına kalmanın verdiğiniz kararlara yansımasına müsaade etmeyeceksiniz. Belki güçlü sandığınız insanları yaptığınız hatalarla memnun edebilirsiniz ama milyonlarca insanın ahını alıyorsunuz. Bunu bilmek ve ona göre davranmak lazım. Makul hataları elbette ki hepimiz hoş göreceğiz ama sonuca etki edecek hataları insanın bünyesi kabul etmiyor. O yüzden dikkatli olsunlar. Akşam hakem arkadaşımız maçta hata yaptı ama maçtan sonra günah çıkarttı. Bunu diğer hakemlerin örnek alıp maçta hata yapmama adına daha dikkatli olmaları, onların yaranına olur. Ondan sonra da günah çıkarmaya gerek kalmaz diye düşünüyorum."

 

- Şike süreci

 

Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu, kendisini şike süreciyle ilgili konuşmamakla eleştirenlere de kinayeli bir göndermede bulunarak, "Biz baskı altındayız, bize talimat veriyorlar 'şike konusuyla ilgili konuşmayın' diye o yüzden her zamanki gibi konuşmuyorum bu konuyla ilgili. Biz baskı altında olduğumuz için onunla mücadele edemiyorum. Konuşamıyorum da. Öyle istiyor Trabzon'un gerçek sahibi kendini sanan insanlar veya rantları kesilenler diyelim. Buradan bir sefer daha söylüyorum, biz ilk çıktığımız andan itibaren bu işin namus meselesi olduğunu ve bu konuyla ilgili hiçbir makam, mevki ve gücü tanımadığımızı ve bunun için sınırsız mücadele vereceğimizi söyledik" ifadelerini kullandı. 

Avrupa'da bu konuda işlerin istediği gibi gittiğini söyleyen Hacıosmanoğlu, avukat Erdem Egemen ve diğer avukatlara teşekkür ederek, "Bu konunun muhatabı da odur. Bizim bu konuda pasif kaldığımızı, mücadele etmediğimizi söyleyen ahlak yoksunları, bu arkadaşımızı tanıyor, telefon açıp sorarlar kendilerine ne yetki verdiğimizi. Sınırları nereye gidiyorsa gitmeleri gerektiğini ve bu konuyla ilgili maddi, manevi nasıl bir özgürlük verdiğimizi onlardan teyit edebilirsiniz. Bu seçim malzemesi veyahut da başarısızlığa farklı şekilde malzeme olarak kullanılacak bir şey değil. Trabzon insanı namusuna düşkün insandır. Aynı Türk insanı gibi. Onun için bu konuyu başka konularla karıştırmasınlar. O konuda bizim yapmamız gerekeni hatta fazlasını yapmak ahlaki ve vicdani görevlerimizdendir" diye konuştu.

 

- "Mahkemeden çıkacak sonuç, şike sürecini etkilemeyecek"

 

Başkan Hacıosmanoğlu, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın yaptığı bir açıklama da, "Mahkeme bizi suçlu bulursa kupayı Trabzon'a veririz" şeklinde kullandığı ifadelerle ilgili olarak şunları söyledi:

"Hiç cevap vermedim, vermiyorum da zaten. Dikkate de almıyorum. Bilmiyorum bir garanti mi aldılar, beraat edeceklerine dair. Yargı süreci devam ediyor, etki altında bırakmak istemem kimseyi. Herkesi ahlaki, adaletli karar verme tavsiyesinde bulunabilirim Türk vatandaşı gibi. Kaldı ki o mahkemeden beraat etsen dahi şikeyi ortadan kaldırmıyorsunuz. O takipler yapıldığı zaman da tek hakim kararı ile o dinlemeler yapılıyorsa, o gün ki yasalar oydu, sonradan çıkan torba yasada değişti ise geriye dönük işleyecek bir şey değildir o ancak adalet dışı bir kararla onu geriye dönük işletebilirsin, mahkumiyetten kurtarabilirsin. Kurtarmış olsan dahi sportif olarak şike yapılmıştır. Mahkemede hakimin huzurunda inkar ettikleri konuşmaları dahi tapelerden, ses kayıtlarından dinletip okeyletmişlerdir. Onun için oradan çıkacak sonuç şike sürecini hiçbir şekilde etkilemeyecek."

"Burada paralel kumpastan kimse bahsetmesin" diyen  İbrahim Hacıosmanoğlu, "Türkiye'de bir paralel örgüt var ama o örgüt dış güçlerin maşası olarak kullanılan, ülkenin üzerine yapılan bir çalışmanın ürünü. Onların derdi spor sahalarına inmek değil, onların derdi çok daha farklı. Bu ülkenin büyümesini, güçlenmesini engellemek için kullanılan bir örgüt. Bu kulüp başkanına kumpas kuracak kadar basit değil. Onun için kimse onu kullanmasın. Orada bizim de söyleyeceğimiz çok şeyler var ama biz söylemiyoruz. Bu söylemler kimseyi kurtarmayacak. Sportif olarak nasıl o kadar ceza almışlarsa oradaki süreç bittikten sonra önümüzdeki günlerde çok daha farklı girişimlerimiz olacak. Hukukçu arkadaşlarımız çalışıyor. Sadece CAS ve FIFA'da değil farklı yerlerde de girişimlerimiz olacak" değerlendirmesinde bulundu. 

Hacıosmanoğlu, Aziz Yıldırım'ın, 'kupayı veririz' sözüyle ilgili olarak ise, "Bunun yanında o söylenen, 'Biz ceza alırsak Trabzonspor haklıdır, şampiyonluğu veririz'' söylemi garanti alındığı için söyleniyor. Ben şunu söylüyorum Trabzonspor'un sevdalıları değil sadece Trabzonspor'un ismini duyan, benimseyen bir insan dahi o şampiyonluğun Trabzonspor'a Türk sporunu kirleten bir insan tarafından verilmesini kabul etmez. Kaldı ki şampiyonluğu değil Trabzonspor sevdalılarına o şahıs tarafından, 'Buyurun gelin cennete gidelim' deseler dahi onun söylediği yere değil, Trabzonspor sevdalıları cehenneme gider. Kimse bu süreci farklı yerlere çekip, farklı yerlere yorumlamasın. Biz inanıyoruz ilahi adalet sonunda tecelli edecek, Trabzonspor haklı olduğu davasında hak ettiğini alacak" diyerek sözlerini tamamladı.