Trabzonspor Kulübü'nden "hakem" açıklaması:

Trabzonspor Kulübü'nden "hakem" açıklaması:
Trabzonspor Kulübü'nden "hakem" açıklaması:
- "TFF'nin bizi anlamadığı ya da anlamak istemediği ortadadır. Bizim tek isteğimiz adalettir. Karşılaşmaların adil yönetilmesini talep etmenin rakipleri ve federasyonu neden rahatsız ettiğini de anlamak mümkün değil" - "Dikkat çekici olan, Fenerbahçeli olarak tanımlanan hakemlerin, başta Fenerbahçe olmak üzere kulübümüz de dahil her takımın maçını yönetiyor olmalarına rağmen, Trabzonsporlular olarak tanımlanan hakemlerin hiçbir Fenerbahçe maçında görev almıyor olmalarıdır"

TRABZON (AA) - Trabzonspor Kulübü, Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe ile deplasmanda yapacakları maç öncesinde gündeme gelen "hakem" tartışmasına ilişkin, " Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) bizi anlamadığı ya da anlamak istemediği ortadadır. Bizim tek isteğimiz adalettir. Karşılaşmaların adil yönetilmesini talep etmenin rakipleri ve federasyonu neden rahatsız ettiğini de anlamak mümkün değil" açıklamasını yaptı.

Bordo-mavili kulübün internet sitesinden yayımlanan açıklamada, 3 Temmuz 2011 tarihinde başlayan ve halen süren "şike" sürecinin asıl mağduru olan futbolseverlerin, halen adalet beklediği ifade edildi.

Bu süreçten kulübün birinci dereceden mağdur olduğuna işaret edilerek, "Kulübümüz, adalet isteğini ve arayışını yüksek kararlılıkla devam ettirme azminden asla vazgeçmeyecektir. Şike sürecinin mutlaka adalet menziline varacağı inancını da korumaktadır. Bu konudaki inancımızın ana dayanağı haklılığımız ve hukuk kurallarıdır" denildi.

 TFF'nin hukuk, yasa ve talimatları hiçe saydığı öne sürülen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Aldığı şike kararlarının, UEFA Disiplin, Kontrol ve Etik Komitesi, UEFA Temyiz Kurulu ve Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından dikkate alınmadığı herkesin malumudur. TFF'nin, Trabzonspor'un adalet mücadelesinden rahatsız olduğu, kendi hukuksuz kararlarına ram olmasını istediği de bir sır değildir. Şike sürecinde gerek fikstür, gerek hukuk kurullarının kararları, gerekse hakem hataları hep Trabzonspor'un abartılı bir şekilde aleyhine olmaktadır."

Açıklamada, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın şike operasyonunda bilgisayarından çıkan bir dokümana ilişkin ise "Şike operasyonu kapsamında 11 Temmuz 2011 tarihinde incelenen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın bilgisayarından çıkan ve Şike Davası iddianamesinin 68. klasör 282. sahifesinde yer alan 'Hakemlerin yakın çevrelerine sorduk, işte hakemlerimizin tuttukları, sempati duydukları takımlar' başlıklı bir doküman ele geçirilmiştir. Bu listede yer alan Fenerbahçeliler olarak isimlendirilen hakemlerin başında Bülent Yıldırım gelmektedir. Adı geçen dokümanda 'Trabzonsporlular' olarak isimlendirilen iki hakem ismi de geçmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Fenerbahçeli olarak tanımlanan hakemlerin başta Fenerbahçe olmak üzere her takımın maçında görev yaptığı vurgulanan açıklama, şöyle devam etti:

"Dikkat çekici olan Fenerbahçeli olarak tanımlanan hakemlerin başta Fenerbahçe olmak üzere kulübümüz de dahil her takımın maçını yönetiyor olmalarına rağmen Trabzonsporlular olarak tanımlanan hakemlerin hiçbir Fenerbahçe maçında görev almıyor olmalarıdır. Bu garip durum, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bugüne kadar hiçbir şekilde izah edilememiştir. TFF'nin hakem atamalarında bu listedeki tanımlamalara itibar ettiği de açıktır."

-"Bizim tek isteğimiz adalettir"

Hakem hatalarının sürekli olmasından dolayı kulübün haklı bir şüphe içerisinde olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Kulübümüz ve camiamız hakem hatalarının sürekli Trabzonspor aleyhine olmasından dolayı haklı bir şüphe içerisinde olup, ilgilileri ikaz etmektedir. TFF'nin bizi anlamadığı ya da anlamak istemediği ortadadır. Bizim tek isteğimiz adalettir. Karşılaşmaların adil yönetilmesini talep etmenin rakipleri ve federasyonu neden rahatsız ettiğini de anlamak mümkün değildir. İcra makamlarının görevi, muhataplarını iyi niyet ve adaletli davrandıkları konusunda ikna etmektir. Bir kulübü hedef alarak yapılan tahrik ve tahkir içeren açıklamalar, yönetim erkini elinde bulunduranların zafiyetini, yetersizliğini ve yanlı olduğunu gösterir."

Açıklamada, Trabzonspor'un spor alanlarını bütünleştirici etkisine ve sporun kardeşliğine açılan kapı olduğu bildirilerek, "Bu amaca ulaşmanın birinci ve olmazsa olmaz şartını da adaletli olma, adil davranma olarak görmekteyiz. Bir kez daha adalet mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğimizi, hukuk zemininde adaleti engelleyen herkesle ve her makamla hak için mücadele edeceğimizi belirtir, Türk futbolunun doğru ve adil ellerde yükselebileceğini hatırlatırız" ifadesine yer verildi.