Trabzon'un trafik sorunu çözülüyor

Trabzon'un trafik sorunu çözülüyor
Trabzon'un trafik sorunu çözülüyor
TRABZON (AA) - Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon'da ulaşım ve trafik problemlerinin çözümüne yönelik kısa, orta...

TRABZON (AA) - Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon'da ulaşım ve trafik problemlerinin çözümüne yönelik kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Gümrükçüoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Değirmendere'de yapacakları kavşak düzenlemeleriyle bölgede trafik sıkışıklığını ortadan kaldıracaklarını belirtti.

Uzunca bir süredir üzerinde çalıştıkları 1/5000 ve 1/1000'lik imar planı değişiklikleri düzenlemelerinin Büyükşehir Belediyesinde geçen ay kabul edilerek askıya çıkarıldığını ifade eden Gümrükçüoğlu, yeni düzenlemelerle Değirmendere kavşağı, Tanjant yolundan Değirmendere'ye katılımının sağlanması ve Çömlekçi kavşaklarıyla ilgili projelerin bir bütün olarak ele alındığını kaydetti.

Gümrükçüoğlu, Trabzon'da ulaşım ve trafik problemlerinin çözümüne yönelik kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar yaptıklarına işaret ederek, "Bu bakış açısıyla kent içi ulaşım imkanları irdelendiğinde en fazla sorun yaşanan bölgenin Değirmendere olduğu gözlenmekte. Yavuz Selim Bulvarı, Kalkınma Mahallesi ve Erzurum devlet karayolundan akan trafiğin sahil yoluna bağlantısı yapılmadığından, zorunlu olarak otogarın olduğu bölgeye yönlendirilmekte, böylece anılan yolda ciddi bir trafik yoğunluğu yaşanmaktadır" ifadesini kullandı.

Sorunun çözümü için Karayolları ile uzun süredir yaptıkları çalışmalar neticesinde eski Erzurum yolu kavşağının bulunduğu alanda büyük bir hemzemin kavşak ve üzerinde Erzurum yolunu sahil yoluna bağlayan üst geçit yapılmasının planlandığını belirten Gümrükçüoğlu, Yavuz Selim Bulvarı'nda akan trafiğin tercihen sahil yoluna bağlanması için ayrıca köprülü bağlantı yolunun planlandığını ifade etti.

Gümrükçüoğlu, Çukurçayır Mahallesi'ne ulaşım problemlerinin çözümüne yönelik çalışmalar yapıldığını bildirerek, şunları kaydetti:

"Halen Yenicuma-Boztepe mahallelerinden sağlanan ve büyük oranda trafik sıkışıklığı yaşanan yolların genişletilmesi, Kanuni Bulvarı ile kavşak bağlantılarının yapılması sağlanmıştır. Öte yandan Çukurçayır Mahallesi ile sahil yolu arasında, Değirmendere üzerinden bağlantı yapılması planlanmıştır. Böylece kent içi ulaşımında yaşanan problemlerin giderilmesi sağlanmıştır. Yapılan planların hayata geçirilmesiyle birlikte daha yaşanabilir bir marka kent yolunda önemli adımlar atılmış olunacaktır."

Çömlekçi kavşağının da büyük proje içerisinde yerini alarak düzenlenip trafiğin sıkışmaması çalışmalarını yürüttüklerini belirten Gümrükçüoğlu, "Bu kavşakların imar planlarının yapılmasını meclisimizden geçirdik. Ondan sonraki aşama ise Karayolları yatırımlarına aldırılması. Bu düzenlemeler yeniden yapılacak olursa zaten Çömlekçi kavşağının fonksiyonu karşılanmış olacak. Daha çağdaş ve yaşanılabilir bir kent için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadesini kullandı.