10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası
10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası
- Tunceli Valisi Kaymak, mesaj yayımladı

TUNCELİ (AA) - Tunceli Valisi Osman Kaymak, 10 Kasım Atatürk 'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kaymak, mesajında, "Cumhuriyetimizin kurucusu, istiklal mücadelesinin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ü, vefatının 76. yıl dönümünde rahmetle, şükranla anıyoruz" ifadesini kullandı. 

Atatürk'ün tarih boyunca yetişen büyük önderlerden biri olduğunu belirten Kaymak, şunları kaydetti:

"O, bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü, barışçılığı ve demokrat kimliği ile dünyada hayranlık uyandırmış, insanlığın saygı gösterdiği unutulmaz kişilikler arasındaki yerini almıştır. Atatürk, hem milli mücadele hem de Cumhuriyeti inşa sürecinde daima ileriye bakmış, ileriye yürümüştür. Bugün , Büyük Atatürk'ün yolunda giden bizlere düşen görev de yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Atatürk'ü anarken dikkat etmemiz gereken en önemli husus, onun atılımcı vizyonunu, vazgeçilmez ilkelerini yeni nesillere özümsetmek olmalıdır. Onu anmak, bilinçsiz refleksler olmaktan çıkmalı, protokol basitliğine sıkışmamalıdır; çağı ve beraberinde getirdiği sorunları Atatürk'ün gözünden okuyabilmeyi hedef almalıdır. Atatürk'ü ezberlemeye değil, Atatürk'ü anlamaya ihtiyacımız vardır."

İçinde bulunulan dönemde herkese Atatürk'ün en büyük eseri Cumhuriyet'i ve demokrasiyi her şartta korumak ve sonsuza değin yaşatmak görevi düştüğünü belirten Kaymak, "Bu düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 76. yıl dönümünde bir kez daha saygı ve şükranla anıyoruz" ifadesini kullandı.