Başbakan Davutoğlu'nun cemevi ziyareti

Başbakan Davutoğlu'nun cemevi ziyareti
Başbakan Davutoğlu'nun cemevi ziyareti
- Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yurt: "Sayın Başbakan'ın gelmesi, konuşmamız, sorunları bizimle birebir konuşması, sorunlarımızı yüz yüze kendi mekanlarımızda iletmemiz olumlu ve güzel bir durum. Bu devam ederse sorunların çözümün daha da hız kazanacağına inanıyorum"

TUNCELİ (AA) - Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Ekber Yurt, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Tunceli gezisi kapsamında cemevlerini ziyaret etmesini çok olumlu bulduklarını belirtti.

Aynı zamanda Alevi dedesi olan Yurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Davutoğlu'na ziyaret sırasında taleplerini ileten bir dosya sunduklarını, dosyada Alevilerin sorunlarına da yer verdiklerini ifade etti. 

Daha çok bölge illeri ve Tunceli'yi göz önüne alarak, buradaki Alevilerin sorunları çerçevesinde bir dosya hazırladıklarını anlatan Yurt, "Zaten sorunlarımız belli. 10 yıllık bir süreden beridir hemen hemen her bürokrata, her devlet büyüğümüze sorunlarımıza ait dosyaları sunmuştuk. Cemevlerinin yasal statüsü, eşit yurttaşlık hakkı, sivil anayasa istemi, dergahlarımızla ilgili sorunların çözümünde bizlerin muhatap alınması, zorunlu din dersleri ve Diyanet'le ilgili şeyleri tekrar Başbakanımız'a takdim ettik" dedi. 

Aleviler konusunda atılmış adımları anımsatan Yurt, geçmişte ilettikleri bazı sorunların çözüme kavuştuğunu, Başbakan Davutoğlu'na ilettikleri dosyada da bunları güncellediklerini aktardı.

Yurt, "2009'da Sayın Cumhurbaşkanımız'a sunduğumuz dosyayı ben arşivden indirip inceledim. Neler çözülmüş, neler çözülmemiş diye baktım ve üç maddeyi çıkardım. Madımak Oteli, insanların inancından, ırkından dolayı hakarete maruz kalması gibi durumlarda yasal yaptırımların olması, din dersleri müfredatına Aleviliğin de dahil edilmesi gibi maddeleri çıkarttık. Demek bunlar çözülmüş ve diyaloğumuzun olumlu sonuçları olmuş" diye konuştu.

- (Başbakan Davutoğlu'nun cemevi ziyareti) "Bütün Aleviler üzerinde olumlu etkisi oldu" 

Cemevleri ve Alevilerle ilgili sorunların çözümü noktasında umutlu olduklarını vurgulayan Yurt, Türkiye 'de çok farklı inanç grupları ve  yapılar olduğu için demokratikleşme sürecinin ağır ilerlediğini savundu.

Bu sorunun da tüm tarafların hassasiyetlerini göz önüne almaktan kaynaklandığını dile getiren Yurt, şöyle devam etti: 

"Ama Türkiye Cumhuriyeti gerçekten demokratikleşme noktasında en üst seviyeye çıkmak istiyorsa, değil Alevilerin, herkesin sorununu çözmek zorunda. Bu anlamda umutluyum çünkü Türkiye yüzünü batıya çevirmiş. Batıya da kendi içindeki sorunlarla yönelemeyeceğine göre bu sorunların çözüleceğine inanıyorum. Türkiye'de farklı inançlar, farklı yapılar var. Bunların hepsinin hassasiyetleri göz önüne alınıyor ama sorunlarını kendi içinde en fazla yaşayan, sorunlarına en fazla duyarsız kalınan kesim Aleviler. Artık Alevilerin sorunlarının da bu anlamda hızlandırılmasını bekliyoruz. Bu sorunların çözüleceğinden umutluyum."

11. Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül 'ün de cemevlerini ziyaret ettiğini hatırlatan Yurt, "Cumhuriyet tarihinde, 2009 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün ziyaretinin ilk cemevi ziyareti olduğunu biliyorduk ama öğrendiğimize göre başbakanlık nezdinde de Türkiye'de ilk defa bir başbakan cemevini ziyaret etmiştir. Bunu olumlu buluyorum. Bütün Aleviler üzerinde, Tunceli Alevileri üzerinde de olumlu bir etkisi oldu. Sayın Başbakan'ın gelmesi, konuşmamız, sorunları bizimle birebir konuşması, sorunlarımızı yüz yüze kendi mekanlarımızda iletmemiz olumlu ve güzel bir durum. Bu, devam ederse sorunların çözümünde daha da hız kazanacağına inanıyorum"  değerlendirmesinde bulundu.