Çemişgezek'te TOKİ'nin yaptığı konutlar

Çemişgezek'te TOKİ'nin yaptığı konutlar
Çemişgezek'te TOKİ'nin yaptığı konutlar
- Bir grup vatandaş, TOKİ'nin yaptığı konutlardan satın aldığı gerekçesiyle eleştirilen AK Parti İstanbul Milletvekili ve hemşehrileri Mustafa Ataş'a "Evim evindir Mustafa Ataş" yazılı pankartlarla destek verdi - Eski Çemişgezek Belediye Başkanı Yıldız: "Çemişgezek TOKİ evlerinde bir milletvekilimizin halkımızın teveccühüyle almış olduğu bu evi, bir yolsuzluk, bir rant olarak ifade etmek mümkün değildir"

TUNCELİ (AA) - Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde bir grup vatandaş, TOKİ'nin ilçede yaptığı konutlardan satın aldığı gerekçesiyle eleştirilen AK Parti   İstanbul Milletvekili ve hemşehrileri Mustafa Ataş'a "Evim evindir Mustafa Ataş" yazılı pankartlarla destek verdi.

Çemişgezek Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar ve partililer, "Mustafa Ataş demek, AK hizmet demektir" yazılı pankart açtı. Grup adına basın açıklaması yapan AK Parti Tunceli Merkez İlçe Başkanı Fatih Tek, Ataş'ın Çemişgezek'e önemli hizmetler yaptığını söyledi.

Ataş'ın, Çemişgezeklilerin her türlü sorunuyla ilgilendiğini, ilçenin daha yaşanabilir bir yer olabilmesi adına çaba sarf ettiğini belirten Tek, "Ne var ki Çemişgezek'e bağlılık, Çemişgezekli olmak, Çemişgezekli gibi düşünmek ve Çemişgezekliyim diyebilmek denince akla gelen ilk isimlerden olabilecek Sayın Mustafa Ataş, çirkin bir karalama kampanyasının, tuzağın ve vefasızlığın ortasına itilmiştir" diye konuştu.

"Biz Çemişgezekliler, Sayın Milletvekilimizi bu çirkin tuzakta yalnız bırakmayacağız" diyen Tek, "Açıkça görülecektir ki başvuru sayısı teslim edilecek konut sayısından az olduğu için Sayın Milletvekilimize yöneltilen 'tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemek veya dar gelirli birilerinin hakkını gasp etmek' suçlaması, taraflı, bilinçli, kasıtlı ve yanlıdır. Sayın Vekilimizin basın açıklamasından da anlaşılacağı üzere Çemişgezek'te yatırım amaçlı bir konuta ihtiyacı olmadığını, bunu boş kalan başvurular için teşvik amaçlı yaptığını, dönem dönem de olsa Çemişgezeklilerle irtibatını ve bağlarını güçlendirmek için konut edinme arzusu taşıdığını biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Tek, "Sayın Mustafa Ataş'ın birtakım ucuz ama ahlaksız iddiaların hedefine konması, biz Çemişgezek'i sevenleri ve Çemişgezek'in bir adım daha ileri gitmesini isteyenleri, derinden yaralamış ve kahretmiştir. Bu iddiaları ortaya atanlar da çok iyi biliyor ki Sayın Milletvekilimizin bu konudaki yaklaşımı ve düşüncesi, aynen kendi basın açıklamasındaki gibidir" dedi.

 

- "Bu evi, bir rant olarak ifade etmek mümkün değildir"

Eski Çemişgezek Belediye Başkanı Metin Levent Yıldız da milletvekili Ataş'a yapılan eleştirilere değinerek, "Çemişgezek TOKİ evlerinde bir Milletvekilimizin halkımızın teveccühüyle almış olduğu bu evi, bir yolsuzluk, bir rant olarak ifade etmek mümkün değildir" ifadesini kullandı.

Ataş'ın yıllardır İstanbul'da yaşadığını belirten Yıldız, "Taşı toprağı altın olan İstanbul'da yaşayan bir insanın 'kör şehir' dedikleri Çemişgezek'te aylık kirası 200 lira olan, belki boş olan, belki yakıt parasına oturulan bir eve ihtiyacı olacağını düşünmek, ulusal basının önünde 'çok önemli bir vekil yolsuzluğu'; 'fakire verilmeyen ev vekile verildi' diyerek ifade etmekse gerçekten hayret verici bir durumdur" diye konuştu.

Hemşehrilerine seslenen Yıldız, "Sevgili Çemişgezekliler, biz kendimizden eminiz. Biz halkımızdan eminiz. Biz milletvekilimizden eminiz. Köy olan bir ilçenin rantı olmaz. Burası Marmaris, Bodrum değil. Burası rantı yüksek olan bir ilçe olamaz" dedi.

İlk başta 125 adet planladıkları konutların sayısını yeterli talep olmadığı için 100'e indirdiklerini aktaran Yıldız, konutlar için 87 başvuru yapıldığını belirtti.

Yıldız, halkın o dönemde "Vekilimiz, sizler bu işin içerisine girerseniz güven oluşur, talep sayısı artar" dediğini belirterek, "Vekilimize dedik ki 'Sayın Vekilim aidiyet duygusu oluşsun, teşvik olsun. Bu şekilde düşünür müsünüz?'. 'Eğer Çemişgezek'e faydası olacaksa, konutlar yapılacaksa, dam toprak evlerde oturacak insanlar burada rahat edecekse hay hay' dediler" şeklinde konuştu.

Konutlardan 13'ü için talep gelmediğini aktaran Yıldız, "TOKİ dedi ki '13 konut bende kalsın, ben satayım' ama bu gün görüyoruz ki 'fakir ev alamamış, vekil ev almış' kara propagandasını Çemişgezek merkezli, bugünkü yönetimin başındaki Ahmet Şadan Ersoy (Çemişgezek Belediye Başkanı) planlamış, yapmıştır. Bunu bir iftara olarak da söylemiyorum. Eğer yüreği, vicdanı, neyi varsa kendisi de cevabını verecektir" dedi.

 

- Konutları iade için işlem başlattılar

Metin Levent Yıldız, şunları söyledi:

"Eğer bir vekil, bir adamı ta İstanbul'un bağrından gelip de Anadolu'da doğup büyüdüğü yere eğer aidiyet duyuyorsa, sizinle oturuyorsa, çay içiyorsa, yemek yiyorsa, dizinizin dibinde dertlerinizi dinliyorsa bu, AK Parti hükümetinin sayesinde olmuştur. Anadolu'nun her ücra köşesine AK Parti inmiştir, onun vekilleri inmiştir. Sayın Mustafa Ataş da parlamentodaki 15 yıllık çalışmasının, gayretinin, emeğinin bir parçası olarak Türkiye iktidarını 3 dönemdir sürdürmektedir. Sayın Mustafa Ataş da bu ücra yere, bu sürgün yerine, bu topraklara bu duygularla gelmiştir."

Yıldız, satın aldıkları konutları iade etmek için 14 Kasım'da işlem başlattıklarını söyledi.

 

- "Evim evindir Mustafa Ataş"

Çemişgezek ilçesine bağlı Sarıbalta köyünün muhtarı Ali Baran Ataş'ın teşvik amacıyla konut satın aldığını belirtti.

Vatandaşlardan Sami Köse ise Ataş'ın vatandaşları teşvik ettiğini belirterek, "10 tane alaydı. Böylesi adamın memlekette yer alması, bizim için gurur vericidir" dedi.

Eylem Tepe de "Burada ev yaptırması ya da alması kadar doğal bir şey yoktur. Bunun da yolsuzlukla hiçbir alakası yoktur" ifadesini kullandı.

Eşini 1990 yılında kaybeden Şefika Koçoğlu ise ilçeye TOKİ konutlarının yapılmasına katkısından dolayı Ataş'a teşekkür ederek, "Bakın sıcacık oturuyorum. Hastayım, yatıyorum, kimse yok. Sobalı olsa kim yakacak. Ne kaldırabilirim ne de yakabilirim" diye konuştu.

Bu arada, ilçe merkezinde bazı vatandaşlar, iş yerlerinin camına ve TOKİ konutlarındaki evlerinin balkonlarına, Milletvekili Mustafa Ataş'ın fotoğrafının yer aldığı "Evim evindir Mustafa Ataş" yazılı pankartlar asarak Ataş'a destek verdi.