GÜNCELLEME 2 - Tunceli Valiliğine terör saldırısı

GÜNCELLEME 2 - Tunceli Valiliğine terör saldırısı
GÜNCELLEME 2 - Tunceli Valiliğine terör saldırısı
- Valilik bahçesindeki nöbetçi kulübesine el bombası atan ve silahlı saldırıda bulunan terörist, güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi - Tunceli Valiliği: - "Sabah 08.40 sıralarında Valiliğimiz ve adliye binasına yönelik yapılan silahlı ve bombalı saldırı girişimi güvenlik güçlerimizin anında karşılık vermesi sonucu engellenmiş, 10 Ekim 1990 İstanbul Ümraniye doğumlu Nazımiye nüfusuna kayıtlı, DHKP/C terör örgütü dağ kadrosundan olduğu değerlendirilen Onur Polat isimli şahıs etkisiz hale getirilmiştir" OLAY SONRASI İNCELEME DETAYLARI EKLENDİ

TUNCELİ (AA) - Tunceli Valiliği bahçesindeki nöbetçi kulübesine el bombası atan ve silahlı saldırıda bulunan teröristi güvenlik güçleri etkisiz hale getirdi.

Alınan bilgiye göre, Tunceli Valiliği bahçesindeki nöbetçi kulübesine yaklaşan terörist, kulübeye uzun namlulu silahla ateş açtı ve el bombası attı. Teröristin attığı el bombası infilak etmedi.

Güvenlik güçleri, saldırıya anında karşılık verdi. Çıkan çatışma sonucunda terörist etkisiz hale getirildi.

Olayın ardından valilik çevresi güvenlik çemberine alınarak, bahçe boşaltıldı.

- Saldırı öncesi kahvaltı yapmış

Saldırı sonrası olayla ilgili araştırma ve inceleme başlatıldı.

Terör örgütü DHKP/C'nin dağ kadrosundan Onur Polat olduğu değerlendirilen saldırganın, şehir merkezine nasıl geldiği ve bağlantılarının tespiti için kent merkezindeki tüm MOBESE kamera kayıtları ile olayın gerçekleştiği valilik ve adliye binalarındaki güvenlik kamerası görüntüleri incelenmeye başlandı.

Yapılan ilk incelemeler sonucunda, teröristin saldırıdan kısa bir süre önce şehir merkezine geldiği, bir pastanede kahvaltı yaptığı ve olay yerine yürüyerek elinde poşetle geldiği tespit edildi.

Saldırı olayının nasıl gerçekleştiği ve teröristin bağlantılarının ortaya çıkarılması için söz konusu pastanede inceleme yapan olay yeri inceleme ekipleri, işletmenin güvenlik kamerası görüntülerine el koydu.

Öte yandan olay yerinde yapılan incelemede, teröristin uzun namlulu silahla yaptığı saldırıda valilik ve adliye binaları ile park halindeki iki araca kurşun isabet ettiği belirlendi.

- Valilik açıklaması

Tunceli Valiliğinden olayla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bugün sabah 08.40 sıralarında Valiliğimiz ve adliye binasına yönelik yapılan silahlı ve bombalı saldırı girişimi güvenlik güçlerimizin anında karşılık vermesi sonucu engellenmiş, 10 Ekim 1990 İstanbul Ümraniye doğumlu Nazımiye nüfusuna kayıtlı, DHKP/C terör örgütü dağ kadrosundan olduğu değerlendirilen Onur Polat isimli şahıs etkisiz hale getirilmiştir. Şahsın üzerinde 1 adet tabanca, 1 adet uzun namlulu otomatik silah ve el bombaları ele geçirilmiştir. Güvenlik güçlerimiz ve halkımızdan olayda yaralanan olmamıştır. İlimizde terörist unsurlara yönelik düzenlenen operasyonlara devam edilmekte olup güvenlik güçlerimiz bölge halkımızın da desteği ile huzur ve güvenliği sağlamak maksadıyla ilimiz genelinde teröristlerle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir."