Tunceli'de semah ve bağlama kursu açılacak

Tunceli'de semah ve bağlama kursu açılacak
Tunceli'de semah ve bağlama kursu açılacak
- Vali Kaymak: "Artık bölgemizde silahlar sussun, bağlamalar, türküler konuşsun"

TUNCELİ (AA) - Tunceli Halk Eğitim Müdürlüğü ile Cemevi işbirliğinde bağlama ve semah kursu açılacak.

Vali Osman Kaymak, cemevini ziyaret etti. Kaymak burada yaptığı konuşmada, bağlama ve semah kursunun açılacağını söyledi.

Bölgede barış sürecinin kalıcı olması için gayret sarf ettiklerini belirten Kaymak, şöyle devam etti:

"İlimizde bizler barışın kalıcı olması için gayret sarf ediyoruz. Bu konuda her zaman söylüyoruz, barışı sürdürmek çok zor ama bunun için herkese düşen görevler var. Bu çerçevede belki minik dokunuşlar yapıyoruz. Cemevinde bizim zaman zaman değişik programlarımız oldu. Bizim söylediğimiz şu var; artık gençlerimiz cemevlerine fazla gelmiyorlar. Burada cemevlerinin içerisindeki faaliyetlerin artırılması lazım. Buradaki insanların buraya daha çok gelmesi için bir şeyler yapmak lazım. Bu çerçevede aslında Alevilikle bağlama birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Dedik ki ilimiz cemevinde de bir semah ve bağlama kursu açalım. Ve böylece de şu mesajı vermek istiyoruz. Artık bölgemizde silahlar sussun, bağlamalar, türküler konuşsun."

Tüm siyasi görüşten insanların artık barış istediklerini dile getiren Kaymak, şunları kaydetti:

"Türküler sevginin, kardeşliğin sesidir. Türküler, mutluluğun, huzurun, beraberliğin, aşkın sesidir. İnşallah sevginin, kardeşliğin olduğu yerde insanlar birbirini daha çok sevecekler ve eskiden yaşanmış acılar artık mutluluğa dönüşecek. Biz bu sevginin gerçekten Dersim coğrafyasında, Tunceli'de etrafa yayılmasını çok istiyoruz, önemsiyoruz. Yanlış anlaşılmasın, BDP 'li arkadaşlarımız da  CHP 'li arkadaşlarımız da her kesimden siyasi düşünceli insanlar 'artık barış bizim için ekmek, su kadar büyük ihtiyaç' diyorlar. Barışın bu kadar özümsendiği, istendiği bir yerde aslında iradeyi ortaya koymak lazım. Cemevi ilimizde barışın, kardeşliğin merkezi olsun diye düşünüyorum. Kursumuzun hayırlara, kardeşliğe vesile olmasını diliyorum."

Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt ise, barış sürecinden söz ederek, "Dersim coğrafyasında artık istedik ki artık silahlar sussun bağlamalar çalınsın, ağıtlar yerine türküler, deyişler söylensin. Sayın Valimiz sağolsunlar gençlerimizin bağlamalarını kendileri hediye almak istediler. Kendilerine teşekkür ediyoruz. İnşallah umduğumuz olur, artık bu savaş biter, silahlar bırakılır. Gençlerimizin ellerinde bağlamalar olur" dedi.

Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç da "Bu topraklarda artık silah sesleri değil, müzik notaları yükselmeli, çocuklarımızın gülüşleri yükselmelidir, kahkahaları yükselmeli diye düşünüyoruz" ifadesini kullandı.