Tunceli'deki terör operasyonu

Tunceli'deki terör operasyonu
Tunceli'deki terör operasyonu
- Tunceli Valiliği: "Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel operasyonunda bölgeden kaçan 3 bölücü terör örgütü mensubu, etkisiz hale getirildi. Karayolu üzerine döşenmiş 2 farklı noktada tespit edilen yaklaşık 800 kilogramlık el yapımı patlayıcı imha edildi"

TUNCELİ (AA) - Tunceli Valiliğinden, "Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel" adlı operasyonda, bölgeden kaçmaya çalışan 3 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği, karayolu üzerine döşenmiş 2 farklı noktada tespit edilen yaklaşık 800 kilogramlık el yapımı patlayıcının imha edildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, merkez Alacık köyü kırsal kesiminde mezarlık görünümü altında inşa edilen terör örgütü propaganda mekanları ve sembollerinin yıkılması ile Tunceli-Pülümür karayolunda vatandaşların huzur ve güvenliğini tehdit eden terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi amacıyla 15 Ekim'den itibaren icra edilen "Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel" operasyonunun 18 Ekim'de tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, operasyon  sonucunda, bölücü terör örgütü mensuplarınca Alacık köyü Doğancık Mahallesi bölgesinde oluşturulan mezarlık alanındaki sığınak ve barınaklarda bulunan teröristler ile operasyon bölgesinden kaçan 3 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

"Sözde bölücü terör örgütü mezarlık" görünümü altında yasa dışı inşa edilen ve içlerinde örgütsel propaganda yapılan bina ve müştemilatın kullanılmaz hale getirildiği vurgulanan açıklamada,  örgüt mensupları tarafından mezarlar arasına ve civarına yerleştirilen mayın ve el yapımı patlayıcıların da imha edildiği kaydedildi.

Açıklamada, operasyonda tahrip edilen bölücü terör örgütü mensuplarınca kullanılan uçaksavar mevzisi, sığınak ve yaşam alanlarında, 4 el bombası, 5 elektrikli fünye ile çok sayıda patlayıcı madde, yaşam malzemesi ve örgütsel doküman ele geçirildiği belirtildi.

Tunceli-Pülümür karayolunda yapılan mayın arama faaliyeti esnasında yola döşenmiş 2 farklı noktada tespit edilen yaklaşık 800 kilogramlık el yapımı patlayıcının da imha edildiği bildirilen açıklamada, "Karayolunun bölücü terör örgütü mensuplarında döşenen patlayıcılardan temizlenmesi esnasında yapılan el yapımı patlayıcılı saldırıda ise 2 güvenlik personelimiz şehit olmuştur. Patlama esnasında karayolunda oluşan hasarın giderilmesi için yapılan çalışma nedeniyle yol gecikmeli olarak ulaşıma açılmış, patlama sonucu yüksek gerilim hattında oluşan hasar nedeniyle şehir merkezinde 24 saatten fazla süreyle elektrik kesintisi yaşanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Bu arada, 16 Ekim Cuma günü saat 07.00'den itibaren ulaşıma kapanan Tunceli-Pülümür karayolu trafiğe açıldı. Enerji nakil hattında meydana gelen arızanın giderilmesinin ardından kent merkezi ve ilçelere de elektrik verilmeye başlandı.