Tunceli'ye olimpik yüzme havuzu yapılıyor

Tunceli'ye olimpik yüzme havuzu yapılıyor
Tunceli'ye olimpik yüzme havuzu yapılıyor
- Yaklaşık 5 ay önce yapımına başlanan ve 5 milyon liraya mal olacak yarı olimpik yüzme havuzunun gelecek yıl tamamlanması planlanıyor - Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kara: "Hiç kimse böyle bir kapalı yüzme havuzunun yapılacağına inanmıyordu"

TUNCELİ (AA) - HAYDAR TOPRAKÇI - Tunceli'de yaklaşık 5 ay önce yapımına başlanan ve 5 milyon liraya mal olacak yarı olimpik yüzme havuzunun gelecek yıl tamamlanması planlanıyor.

Tunceli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şefik Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Mahallesi'nde yapımı süren 500 seyirci kapasiteli yarı olimpik yüzme havuzunun 5 milyon liraya mal olacağını söyledi.

Havuzun kentte yüzme sporunun yaygınlaşması açısından önemli olduğunu vurgulayan Kara, "Hiç kimse böyle bir kapalı yüzme havuzunun yapılacağına inanmıyordu. Devletimiz sağ olsun, bunu da programa aldı ve yaptırıyor. Şu anda inşaatı yüzde 40 seviyesinde. Önümüzdeki sezon tamamlanarak halkın hizmetine sunulacaktır. Vatandaşlar, tesisi her mevsimde kullanabilecek" diye konuştu.

Olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında en fazla madalyanın verildiği branşın atletizmden sonra yüzme olduğuna dikkati çeken Kara, şunları söyledi:

"İnşallah bu havuz bittikten sonra ilimizde faal olmayan yüzme branşı da büyük bir atılım yapacak, aşama kaydedecektir. İlimiz nüfus oranına göre lisanslı sporcu sayısında Türkiye 'de ilk sıralardayız. Yüzme branşı da eklendiğinde gençlerimize heyecan gelecektir. İnşallah bundan sonra olimpiyatlara ve dünya şampiyonalarına iyi sporcular yetiştirmek için elimizden gelen bütün çabayı sarf edeceğiz."

Kara, Tunceli'nin son yıllarda önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yaptığını belirterek, "Tunceli'ye, İzmir, Ankara, İstanbul ve diğer illerden gelen gençler, buranın doğasına hayran kaldı. Tunceli, coğrafi yapısıyla hemen hemen Karadeniz'den sonra en iyi yerlerden biri. Bu havuzun tamamlanmasıyla daha çok grup müsabakaları, yarı final müsabakaları buraya alınacak ve çok daha iyi olacaktır" şeklinde konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca Tunceli'ye önemli yatırımlar yapıldığına dikkati çeken Kara, bu yüzme havuzunun yanı sıra son bir yılda 2 ilçeye spor salonu, Atatürk Stadı'na yeni tribün, Çemişgezek ve il merkezine gençlik merkezi yapıldığını, Tuncelililer için 30 yıllık hayal olan kayak tesisinin de tamamlanma aşamasında olduğunu söyledi.

Kara, bu yatırımların 31 milyon 500 bin lira tutarında olduğunu kaydetti.